Fotbal: Bayern Munchen a umilit-o cu 7-0 pe Șahtior Donețk și s-a calificat în sferturile Ligii Campionilor

Bayern Munchen a surclasat-o cu scorul de 7-0 (2-0) pe Șahtior Donețk, echipa antrenată de Mircea Lucescu, miercuri seara, pe teren propriu, și s-a calificat în sferturile de finală ale Ligii Campionilor la fotbal.

După 0-0 în tur, bavarezii au pornit practic cu avantaj din startul meciului de pe Fussball Arena, pentru că Șahtior a rămas în zece oameni din minutul 3, când Kucer a fost eliminat ușor pentru fault în careu la Goetze. Mueller a deschis scorul (4), din penalty-ul acordat, iar până la pauză echipa lui Guardiola a mai înscris o dată, prin Jerome Boateng (34), având și o bară, prin Lewandowski (24).

Șahtior a făcut practic figurație după pauză, încasând nu mai puțin de cinci goluri, marcate de Franck Ribery (49), Thomas Mueller (52), Holger Badstuber (63), Robert Lewandowski (75), Fabian Goetze (88), dar Bayern a irosit și alte ocazii clare de gol.

Campioana Ucrainei nu a avut niciun șut pe poartă, dar Luiz Adriano (55), golgheterul la zi al competiției, a fost aproape de golul de onoare.

Kucer a primit cel mai rapid cartonaș roșu din istoria Champions League, iar Bayern a egalat cel mai mare scor din fazele eliminatorii ale competiției. Totodată, aceasta a fost cea mai drastică înfrângere din istoria lui Șahtior

Bayern Munchen — Șahtior Donețk 7-0 (2-0)

Au marcat: Thomas Mueller (4 — penalty, 52), Jerome Boateng (34), Franck Ribery (49), Holger Badstuber (63), Robert Lewandowski (75), Fabian Goetze (88).

Munchen, Fussball Arena: 70.000 spectatori
Liga Campionilor — optimi de finală (retur)
În tur: 0-0.

Bayern: Manuel Neuer — Rafinha, Jerome Boateng, Holger Badstuber (Dante, 67), David Alaba — Bastian Schweinsteiger (căpitan) — Arjen Robben (Sebastian Rode, 19), Mario Goetze, Thomas Mueller, Franck Ribery (Juan Bernat, 60) — Robert Lewandowski. Antrenor: Josep Guardiola.

Șahtior: Andrei Piatov — Darijo Srna (căpitan), Aleksandr Kucer, Iaroslav Rakițki, Viaceslav Șevciuk — Taison (Serghei Krivțov, 9), Fred, Taras Stepanenko, Douglas Costa (Wellington Nem, 79)—Luiz Adriano, Alex Teixeira (Ilsinho, 70). Antrenor: Mircea Lucescu.

Arbitru: William Collum (Scoția)

Cartonașe galbene: Badstuber (26), Douglas Costa (38), Boateng (38).

Cartonaș roșu: Kucer (3). AGERPRES

2 VIDEO Soldați ruși spunând adevărul despre ce se întâmplă cu armata lor în Ucraina

4 Urmează bomba acestor alegeri? / AUR nu îndeplinește „o condiție de fond, determinantă” și toate candidaturile ar putea fi respinse!