Fotbal: Copa America 2015 - programul și prezentarea echipelor

Ediția a 44-a a campionatului sud-american interțări la fotbal, Copa America 2015, va avea loc în Chile, în perioada 11 iunie - 4 iulie, cu participarea a 12 echipe, dintre care două invitate, Mexicul și Jamaica.

Uruguay este campioana en titre, dar Argentina, vicecampioana mondială, și Brazilia, locul patru la Cupa Mondială pe care a organizat-o anul trecut, sunt și ele pretendente îndreptățite la câștigarea trofeului, nefiind exclusă o surpriză din partea Columbiei sau a echipei gazdă.

Selecționata Uruguayului are cele mai multe trofee câștigate la Copa America, 15, dar poate fi egalată de Argentina, dacă echipa lui Leo Messi va câștiga ediția a 44-a a competiției, găzduită de Chile în perioada 11 iunie — 4 iulie.

Uruguay are 15 trofee, Argentina — 14, Brazilia — 8, Paraguay și Peru — câte două, iar Bolivia și Columbia unul. Ecuadorul, Chile și Venezuela nu au câștigat niciodată competiția.

La competiție vor participa și doi jucători care au evoluat în România, uruguayanul Alvaro Pereira (ex-CFR Cluj), acum la Estudiantes, în Argentina, precum și bolivianul Ricardo Pedriel (ex-Steaua), care joacă în Turcia, la Mersin.

Meciul de deschidere este programat joi 11 iunie, la Santiago, între Chile și Ecuador (vineri — 02,30, ora României).

Prezentarea echipelor participante:


Grupa A: Bolivia, Chile, Ecuador, Mexic

BOLIVIA
Participări anterioare: 24 (prima în 1926)
Cea mai mare performanță: câștigătoare (1963)
Clasamentul FIFA: 89
Selecționer: Mauricio Soria (49 ani)
Jucător cheie: Marcelo Martins

Lot:
portari: Romel Quinonez (Bolivar), Hugo Suarez (Blooming), Jose Penarrieta (Oriente Petrolero);
fundași: Miguel Hurtado (Blooming), Leonel Morales (Blooming), Cristian Coimbra (Blooming), Marvin Bejarano
(Oriente Petrolero), Ronald Raldes (Oriente Petrolero), Edemir Rodriguez (Bolivar), Ronald Eguino (Bolivar), Edward Zenteno (Wilstermann);
mijlocași: Danny Bejarano (Oriente Petrolero), Walter Veizaga (The Strongest), Alejandro Chumacero (The Strongest), Damir Miranda (Bolivar), Sebastian Gamarra (AC Milan), Damian Lizio (O'Higgins), Martin Smedberg (IFK Goteborg)
atacanți: Alcides Pena (Oriente Petrolero), Pablo Escobar (The Strongest), Jhasmani Campos (Bolivar), Marcelo Martins (Chanchung Yatai), Ricardo Pedriel (Mersin).

CHILE
Participări: 36 (prima în 1916)
Cea mai mare performanță: finalistă de patru ori (1955, 1956, 1979, 1987)
Clasamentul FIFA: locul 19
Selecționer: Jorge Sampaoli (Argentina)
Jucător cheie: Alexis Sanchez

Lot:
portari: Claudio Bravo (Barcelona), Johnny Herrera (Universidad de Chile), Paulo Garces (Colo Colo);
fundași: Gary Medel (Inter Milano), Mauricio Isla (Queens Park Rangers), Eugenio Mena (Cruzeiro), Gonzalo Jara (Mainz), Jose Rojas (Universidad de Chile), Miiko Albornoz (Hannover 96);
mijlocași: Arturo Vidal (Juventus), Marcelo Diaz (Hamburger SV), Charles Aranguiz (Internacional Porto Alegre), David Pizarro, Matias Fernandez (ambii de la Fiorentina), Jorge Valdivia (Palmeiras), Carlos Carmona (Atalanta), Jean Beausejour (Colo Colo), Felipe Gutierrez (Twente Enschede), Francisco Silva (FC Bruges);
atacanți: Alexis Sanchez (Arsenal Londra), Eduardo Vargas (Queens Park Rangers), Angelo Henriquez (Dinamo Zagreb), Mauricio Pinilla (Atalanta).

ECUADOR
Participări: 24 (prima în 1939)
cea mai mare performanță: locul 4 (1959, 1993)
Clasamentul FIFA: locul 31
Selecționer: Gustavo Quinteros (Bolivia)
Jucător cheie: Jefferson Montero

Lot:
portari: Alexander Dominguez (LDU Quito), Esteban Dreer (Emelec), Librado Azcona (Independiente del Valle);
fundași: Juan Carlos Paredes (Watford), Frickson Erazo (Gremio), Gabriel Achilier, Oscar Bagui, Jhon Narvaez (toți de la Emelec), Walter Ayovi (Pachuca), Arturo Mina, Mario Pineda (ambii de la Independiente del Valle);
mijlocași: Cristhian Noboa (PAOK Salonic), Renato Ibarra (Vitesse Arnhem), Osbaldo Lastra (Emelec), Fidel Martinez (UNAM Pumas), Jonathan Gonzales (UG Leones Negros), Michael Arroyo (America), Juan Cazares (Banfield), Pedro Quinonez (Emelec);
atacanți: Enner Valencia (West Ham United), Jaime Ayovi (Godoy Cruz), Jefferson Montero (Swansea City), Miler Bolanos (Emelec).

MEXIC
Participări: 8 (prima în 1993)
Cea mai mare performanță: finalistă (1993, 2001)
Clasamentul FIFA: 23
Selecționer: Miguel Herrera
Jucător cheie: Rafael Marquez

Lot:
portari: Jose Corona (Cruz Azul), Alfredo Talavera (Toluca), Meliton Hernandez (Veracruz);
fundași: Rafael Marquez (Hellas Verona), Jerry Flores (Cruz Azul), Carlos Salcedo (Guadalajara), Hugo Ayala (UANL), Miguel Herrera (Pachuca), Efrain Velarde (Monterrey), Adrian Alderete (Santos), Julio Cesar Dominguez (Cruz Azul);
mijlocași: Mario Osuna (Queretaro), Juan Carlos Medina (Atlas), Javier Guemez (Tijuana), Jesus Manuel Corona (Twente Enschede), Javier Aquino (Rayo Vallecano), Luis Montes (Leon), Marco Fabian (Guadalajara);
atacanți: Raul Jimenez (Atletico Madrid), Enrique Esqueda (UANL), Matias Vuoso (Chiapas), Eduardo Herrera (UNAM).

Grupa B: Argentina, Jamaica, Paraguay, Uruguay

ARGENTINA
Participări: 39 (prima în 1916)
cea mai mare performanță: câștigătoare — 14 ori (1921, 1925, 1927, 1929, 1937, 1941, 1945, 1946, 1947, 1955, 1957, 1959, 1991, 1993)
Selec: Gerardo Martino
Jucător cheie: Lionel Messi
Clasamentul FIFA: locul 3

Lot:
portari: Sergio Romero (Sampdoria), Nahuel Guzman (UANL Tigres), Mariano Andujar (Napoli);
fundași: Facundo Roncaglia (Genoa), Pablo Zabaleta, Martin Demichelis (ambii de la Manchester City), Ezequiel Garay (Zenit St Petersburg), Nicolas Otamendi (Valencia), Marcos Rojo (Manchester United), Milton Casco (Newell's Old Boys);
mijlocași: Javier Mascherano (FC Barcelona), Lucas Biglia (Lazio), Ever Banega (Sevilla), Roberto Pereyra (Juventus), Fernando Gago (Boca Juniors), Angel Di Maria (Manchester United), Erik Lamela (Tottenham Hotspur), Javier Pastore (Paris Saint-Germain);
atacanți: Lionel Messi (FC Barcelona), Carlos Tevez (Juventus), Gonzalo Higuain (Napoli), Sergio Aguero (Manchester City), Ezequiel Lavezzi (Paris Saint-Germain).

JAMAICA
Participări: prima
Clasamentul FIFA: locul 65
Selecționer: Winfried Schaefer (Germania)
jucător cheie: Rodolph Austin

Lot:
portari: Ryan Thompson (Pittsburgh Riverhounds), Duwayne Kerr (Sarpsborg 08), Dwayne Miller (Syrianska);
fudnași: Wes Morgan (Leicester City), Jermaine Taylor (Houston Dynamo), Michael Hector (Reading), Daniel Gordon (Karlsruhe), Adrian Mariappa (Crystal Palace), Hughan Gray (Waterhouse FC), Kemar Lawrence (NY Red Bulls);
mijlocași: Je-Vaughn Watson (FC Dallas), Rodolph Austin (Leeds United), Joel Grant (Yeovil), Lance Laing (FC Edmonton), Garath McCleary (Reading), Joel McAnuff (Leyton Orient);
atacanți: Allan Ottey (Mobay United), Giles Barnes (Houston Dynamo), Darren Mattocks (Vancouver), Simon Dawkins (Derby County), Deshorn Brown (Valarenga), Romeo Parkes (Isidro Metapan), Dino Williams (Mobay United).

PARAGUAY
Participări: 34 (prima în 1921)
Cea mai mare performanță: câștigătoare (1953, 1979)
Selecționer: Ramon Diaz (Argentina)
Jucător cheie: Nestor Ortigoza
Clasamentul FIFA: locul 85

Lot:
portari: Justo Villar (Colo Colo), Antony Silva (Independiente Medellin), Alfredo Aguilar (Guarani);
fundași: Paulo Da Silva (Toluca), Pablo Aguilar (America), Fabian Balbuena (Libertad), Marcos Caceres (Newell's Old Boys), Bruno Valdez (Cerro Porteno), Ivan Piris (Udinese), Miguel Samudio (America);
mijlocași: Victor Caceres (Flamengo), Nestor Ortigoza (San Lorenzo), Osvaldo Martinez (America), Richard Ortiz (Toluca), Osmar Molinas (Libertad), Eduardo Aranda (Olimpia), Oscar Romero (Racing Club Avellaneda);
atacanți: Roque Santa Cruz (Cruz Azul), Nelson Haedo Valdez (Eintracht Frankfurt), Raul Bobadilla (Augsburg), Lucas Barrios (Montpellier), Edgar Benitez (Toluca), Derlis Gonzalez (Basel).

URUGUAY
Participări: 41 (prima în 1916)
cea mai mare performanță: câștigătoare — 15 ori — record (1916, 1917, 1920, 1923, 1924, 1926, 1935, 1942, 1956, 1959, 1967, 1983, 1987, 1995, 2011)
Clasamentul FIFA: locul 8
Selecționer: Oscar Washington Tabarez
Jucător cheie: Diego Godin

Lot:
portari: Fernando Muslera (Galatasaray), Martin Silva (Vasco da Gama), Rodrigo Munoz (Libertad);
fundași: Maxi Pereira (Benfica), Jose Maria Gimenez, Diego Godin (ambii de la Atletico Madrid), Sebastian Coates (Liverpool), Gaston Silva (Torino);
mijlocași: Alvaro Pereira (Estudiantes), Mathias Corujo, Guzman Pereira (ambii de la Universidad de Chile), Jorge Fucile (Nacional), Alvaro Gonzalez (Torino), Carlos Sanchez (River Plate), Egidio Arevalo Rios (UANL Tigres), Nicolas Lodeiro (Boca Juniors), Cristian Rodriguez (Atletico Madrid);
atacanți: Giorgian de Arrascaeta (Cruzeiro), Cristhian Stuani (Espanyol), Abel Hernandez (Hull City), Edinson Cavani (Paris St Germain), Diego Rolan (Girondins Bordeaux), Jonathan Rodriguez (Benfica).

Grupa C: Brazilia, Columbia, Peru, Venezuela

BRAZILIA
Participări: 33 ( prima în 1916)
cea mai mare performanță: câștigătoare — 8 ori (1919, 1922, 1949, 1989, 1997, 1999, 2004, 2007)
Selecționer: Carlos Dunga
Jucător cheie: Neymar
Clasamentul FIFA: locul 5

Lot:
portari: Jefferson (Botafogo), Marcelo Grohe (Gremio), Neto (Atletico Paranaense);
fundași: David Luiz, Marquinhos, Thiago Silva (toți de la Paris St-Germain), Miranda (Atletico Madrid), Filipe Luis (Chelsea), Dani Alves (FC Barcelona), Fabino (Monaco), Geferson (Internacional);
mijlocași: Fred (Șahtior Donețk), Elias (Corinthians), Casemiro (Porto), Fernandinho (Manchester City), Philippe
Coutinho (Liverpool), Willian (Chelsea);
atacanți: Everton Ribeiro (Al-Ahli Dubai), Neymar (FC Barcelona), Firmino (Hoffenheim), Douglas Costa (Șahtior Donețk), Diego Tardelli (Shandong Luneng), Robinho (Santos).

COLUMBIA
Participări: 19 (prima în 1947)
Cea mai mare performanță: câștigătoare — 2001
Selecționer: Jose Pekerman (Argentina)
Jucător cheie: James Rodriguez
Clasamentul FIFA: locul 4

Lot:
portari: David Ospina (Arsenal), Camilo Vargas (Atletico Nacional), Cristian Bonilla (La Equidad);
fundași: Camilo Zuniga (Napoli), Santiago Arias (PSV Eindhoven), Carlos Valdes (Nacional de Montevideo), Cristian Zapata (AC Milan), Jeison Murillo (Granada), Pablo Armero (Flamengo), Pedro Franco (Beșiktaș), Darwin Andrade (Standard Liege);
mijlocași: Alexander Mejia (Monterrey), Carlos Sanchez (Aston Villa), Edwin Cardona (Monterrey), Edwin Valencia (Santos), James Rodriguez (Real Madrid), Juan Guillermo Cuadrado (Chelsea), Victor Ibarbo (AS Roma);
atacanți: Radamel Falcao (Manchester United), Carlos Bacca (Sevilla), Jackson Martinez (Porto), Teofilo Gutierrez (River Plate), Luis Fernando Muriel (Sampdoria).

PERU
Participări: 29 (prima în 1927)
Cea mai mare performanță: câștgătoare (1939, 1975)
Clasamentul FIFA: locul 61
Selecționer: Ricardo Gareca
Jucător cheie: Paolo Guerrero

Lot:
portar: Pedro Gallese (Juan Aurich), Diego Penny (Sporting Cristal), Salomon Libman (Cesar Vallejo);
fundași: Luis Advincula (Vitoria Setubal), Carlos Zambrano (Eintracht Frankfurt), Pedro Requena (Cesar Vallejo), Hansell Riojas (Cesar Vallejo), Christian Ramos (Juan Aurich), Yoshimar Yotun (Malmo FF), Jair Cespedes (Juan Aurich);
mijlocași: Josepmir Ballon (Sporting Cristal), Carlos Lobaton (Sporting Cristal), Carlos Ascues (Melgar), Joel Sanchez (Universidad San Martin), Christian Cueva (Alianza Lima), Juan Vargas (Fiorentina), Paolo Hurtado (Pacos de Ferreira), Edwin Retamoso (Real Garcilaso);
atacanți: Andre Carrillo (Sporting Lisabona), Claudio Pizarro (Bayern Munchen), Jefferson Farfan (Schalke 04), Yordy Reyna (Red Bull Salzburg), Paolo Guerrero (Corinthians).

VENEZUELA
Participări: 15 (prima în 1967)
Cea mai mare performanță: locul 4 (2011)
Clasamentul FIFA: locul 72
Selecționer: Noel Sanvicente
Jucător cheie: Tomas Rincon

Lot:
portari: Alain Baroja (Caracas FC), Dani Hernandez (Tenerife), Wuilker Farinez (Caracas FC);
fundași: Fernando Amorebieta (Middlesbrough), Roberto Rosales (Malaga), Oswaldo Vizcarrondo (Nantes), Gabriel Cichero (Mineros), Alexander Gonzalez (Aarau), Andres Tunez (Buriram United), Wilker Angel (Tachira), Grenddy Perozo (Ajaccio);
mijlocași: Juan Arango (Xolos), Franklin Lucena (La Guaira), Tomas Rincon (Genoa), Luis Manuel Seijas (Santa Fe), Ronald Vargas (Balkesirspor), Cesar Gonzalez (Tachira), Rafael Acosta (Mineros), Alejandro Guerra (Atletico Nacional);
atacanți: Jose Salomon Rondon (Zenit St Petersburg), Jhon Murillo (Zamora), Josef Martinez (Torino), Edder Farias (Caracas FC), Christian Santos (NEC), Nicolas Fedor (Rayo Vallecano), Gelmín Rivas (Tachira).

Programul competiției:


Grupa A: Bolivia, Chile, Ecuador, Mexic
Joi 11 iunie
Chile — Ecuador (Santiago de Chile, vineri — 02,30, ora României)
Vineri 12 iunie
Mexic — Bolivia (Vina Del Mar, sâmbătă — 02,30, ora României)
Luni 15 iunie
Ecuador — Bolivia (Valparaiso, marți — 00,00, ora României)
Chile — Mexic (Santiago, marți — 02,30, ora României)
Vineri 19 iunie
Mexic — Ecuador (Rancagua, sâmbătă — 00,00, ora României)
Chile — Bolivia (Santiago, sâmbătă — 02,30, ora României)

Grupa B: Argentina, Jamaica, Paraguay, Uruguay
Sâmbătă 13 iunie
Uruguay — Jamaica (Antofagasta, 22,00, ora României)
Argentina — Paraguay (La Serena, duminică — 00,30, ora României)
Marți 16 iunie
Paraguay — Jamaica (Antofagasta, miercuri — 00,30, ora României)
Argentina — Uruguay (La Serena, miercuri — 02,30, ora României)
Sâmbătă 20 iunie
Uruguay — Paraguay (La Serena, 22,00, ora României)
Argentina — Jamaica (Vina Del Mar, duminică — 00,30, ora României)

Grupa C: Brazilia, Columbia, Peru, Venezuela
Duminică 14 iunie
Columbia — Venezuela (Rancagua, 22,00, ora României)
Brazilia — Peru (Temuco, duminică — 00,30, ora României)
Miercuri 17 iunie
Brazilia — Columbia (Santiago, joi — 02,30, ora României)
Joi 18 iunie
Peru — Venezuela (Valparaiso, vineri — 02,30, ora României)
Duminică 21 iunie
Columbia — Peru (Temuco, 22,00, ora României)
Brazilia — Venezuela (Santiago, luni — 00,30, ora României)

SFERTURI DE FINALĂ
Miercuri 24 iunie
A1 — cel mai bun loc 3 (Santiago — joi — 02,30, ora României)
Joi 25 iunie
A2 — C2 (Temuco — vineri — 02,30, ora României)
Vineri 26 iunie
B1 — al doilea cel mai bun loc 3 (Vina Del Mar — sâmbătă — 02,30, ora României)
Sâmbătă 27 iunie
C1 — B2 (Concepcion — duminică — 00,30, ora României)

SEMIFINALE
Luni 29 iunie
sfert1 — sfert2 (Santiago — marți — 02,30, ora României)
Marți 30 iunie
sfert3 — sfert4 (Concepcion — miercuri — 02,30, ora României)

FINALA MICĂ
Vineri 3 iulie (Concepcion, sâmbătă — 02,30, ora României)

FINALA
Sâmbătă 4 iulie (Santiago, 23,00, ora României)

AGERPRES 


Trimite pe WhatsApp

Citește și:

populare
astăzi

1 Dăncilă la DNA? Ițele scandalului Tarom duc la vârful guvernului și PSD! „Cuc s-a dus la ordin acasă la direct…

2 Info / Gâdea, notificat de noua șefă a Parchetului European să achite daunele morale de 300.000 de lei

3 Nou scandal în PSD! Păcăliții vor să dea în judecată partidul! Dăncilă a aprobat ca doar Plumb să primească ba…

4 Dăncilă, la DNA! Documentul care aruncă în aer PSD! Dragnea o reclamă pe Dăncilă că a fraudat banii UE și nu i…

5 Ce au convenit Orban și Iohannis la ședința de azi. Favoriții momentului la ministerele Justiției, Internelor,…

recomandări

Te ia DNA: Baronul Salvador

S-a lansat Milionarul pentru Android! Descarcă din Play Store

Cascadorii halucinante pe skiuri