Fotbal: România - Scoția 2-1, în meci amical al selecționatelor Under-17

Selecționata de juniori Under-17 a României a învins formația similară a Scoției cu scorul de 2-1 (1-1), joi, într-un meci amical jucat la Centrul de Fotbal Buftea, potrivit site-ului Federației Române de Fotbal.

Oaspeții au deschis scorul prin Lee Connelly, după doar cinci minute de joc, pentru ca România să restabilească egalitatea de la punctul cu var, în minutul 32, prin Vlad Dragomir. Scoția a beneficiat de un penalty (36), dar portarul Iliescu a apărat lovitura de pedeapsă. În repriza secundă, în minutul 56, Sîntean a marcat ultimul gol al partidei.

Au evoluat echipele:
România: Adelin Iliescu — Denis Haruț, Ștefan Pădureț, Constantin Dima, Robert Neciu (Cristian Podină, 73) — Vlad Dragomir, Radu Boboc (Alex Dinu-Ivănescu, 77) — Liviu Gheorghe (Hery Kim, 60), Alexandru Mățan (Daniel Chifu, 64), Claudiu Micovschi (George Ganea, 53) — Andrei Sîntean (Robert Moldoveanu. 60). Antrenor: Adrian Boingiu.

Scoția: K. Wright — Meredith, Duffy (Middleton, 61), Baur, Hastie (Gallacher, 64) — McAllister (Barjonas, 71), Burt — Johnston, Hornby, Connelly (Morrison, 61) — Aitchison. Antrenor: Scot Gemmill.

Cele două echipe s-au întâlnit și marți, tot la Buftea, scorul fiind egal, 1-1.

După aceste jocuri, reprezentativa tricoloră va rămâne în cantonament până la finalul lunii, când va pleca în Polonia pentru a participa la a 30-a ediție a competiției: Syrenka Cup''. Pe 1 septembrie, de la ora 11,00 (12,00, ora României) va întâlni Norvegia în primul meci. Pe 3 septembrie va întâlni Suedia sau Luxemburg, iar pe 5 septembrie un alt adversar, în funcție de deznodământul grupei noastre și al celeilalte, din care fac parte Polonia, Georgia, Cipru și Belgia.

Reprezentativa Under-17 a României va juca, în perioada 24-29 octombrie, în calificările pentru Campionatul European Under-17 din 2016, ce va fi găzduit de Azerbaidjan. 'Tricolorii' fac parte dintr-o grupă alături de Ungaria (gazda turneului de calificare), Georgia și Slovacia. La Turul de Elită, ultima rundă înaintea turneului final, se califică primele două clasate din fiecare grupă plus 5 din 13 ocupante ale locurilor 3. AGERPRES

2 „A fost așa toată durata zborului de patru ore”

3 STENOGRAME „Eugen Mîrtz i-a inoculat victimei ideea că prin sexul anal a salvat-o de la moarte deblocându-i o chakră ce controlează punctele vitale”

4 Prima intoxicare aruncată pe piață de Antena 3, un sondaj realizat de fostul ginere al lui Dan Voiculescu

5 VIDEO Surpriză totală / Cine ar fi „gurul” discipol al lui Gregorian Bivolaru săltat de mascați. Eugen Mârtz era invitat mereu la B1TV, la emisiunea Al…