În ULTIMA SECUNDĂ/Petrolul Ploiești - Steaua 1-1, în semifinalele Cupei României-Timișoreana

Petrolul Ploiești și Steaua București au terminat la egalitate, 1-1 (1-0), joi seara, pe stadionul ''Ilie Oană'', în prima manșă a semifinalelor Cupei României-Timișoreana la fotbal.

Steaua a smuls un rezultat echitabil în ultimele secunde ale prelungirilor (90+4), prin Alex Chipciu, care a trimis în plasă mingea recentrată de Andrei Prepeliță. Petrolul deschisese scorul prin Mohamed Tchite (22), la meciul său de debut în România, în urma unei lovituri libere executate de Vasilache, la care croatul Ipsa a recentrat în fața porții.

Fiecare echipă a avut câte o bară, gazdele prin Filipe Teixeira (49), iar Steaua prin Chipciu (72).

Campioana a dominat meciul, a avut un joc de posesie și a încercat să construiască, însă a făcut-o lent, previzibil, fiind lipsită eficacitate.
Țucudean a ratat prima ocazie a Stelei (3), șutul său fiind blocat de portarul Pecanha. A urmat o perioadă bună a gazdelor, Astafei fiind în prim plan în minutele 10, când a reluat fără probleme pentru portarul Arlauskis, însă dintr-o poziție de ofsaid nesemnalizată, și în minutul 23, când a tras pe lângă țintă. Vasilache (29) a tras un șut de la distanță, fără emoții pentru Arlauskis.

Până la pauză, Steaua a avut trei șanse de gol, dar Geraldo a respins din fața porții mingea trimisă cu capul de Prepeliță (31), după care Pecanha a reținut în doi timpi un șut puternic al lui Chipciu din afara careului (33). Varela a expediat și el mingea cu capul (39), dar balonul s-a dus alături.
Steaua și-a continuat dominarea și după pauză, dar singura ocazie notabilă a survenit în minutul 72, când Chipciu a reluat în bară, după care șutul lui Rusescu a fost respins de Pecanha.

Manșa secundă va avea loc la București pe 2 aprilie.

FC Petrolul Ploiești — FC Steaua București 1-1 (1-0)
Au marcat: Mohamed Tchite (22), respectiv Alex Chipciu (90+4).
Ploiești, stadion ''Ilie Oană'': 10.000 spectatori
Cupa României-Timișoreana — semifinale (tur)

Au evoluat echipele:
Petrolul: 1. Peterson Pecanha — 2. Jean Sony Alcenat, 3. Geraldo Alves (căpitan), 86. Kristian Ipsa, 39. Jean-Alain Fanchone — 8. Mourad Satli, 30. Laurențiu Marinescu — 5. Ciprian Vasilache (20. Alexandru Coman, 70), 80. Filipe Teixeira (18. George Mareș, 90+1), 21. Victor Astafei — 10. Mohamed Tchite (77. Ionuț Peteleu, 69). Antrenor: Mircea Rednic.
Rezerve neutilizate: 12. Alberto Cobrea — 23. Rodrigo Pastorini, 7. Gevaro Nepomuceno, 93. Alexandru Chiriță.

Steaua: 24. Giedrius Arlauskis — 2. Cornel Râpă, 6. Paul Papp (30. Gabriel Tamaș, 58), 33. Fernando Varela, 13. Alin Toșca — 55. Alex Bourceanu (26. Ionuț Neagu, 74), 11. Andrei Prepeliță — 77. Adrian Popa, 7. Alex Chipciu, 10. Cristian Tănase (căpitan) — 29. George Țucudean (25. Raul Rusescu, 46). Antrenor: Constantin Gâlcă.
Rezerve neutilizate: 95. Valentin Cojocaru — 8. Lucian Filip, 12. Nicolae Stanciu, 16. Guilherme.

Arbitru: Adrian Comănescu (Râmnicu Vâlcea); arbitri asistenți: Octavian Șovre (Oradea), Vasile Marinescu (București); arbitri asistenți adiționali: Radu Petrescu (București), Marian Balaci (Drobeta Turnu Severin); arbitru de rezervă: Iulius-Radu Timar (Marghita/BH)
Observatori: Cornel Sorescu (Pitești) — CCA, Octavian Goga (Brașov) — FRF
Cartonașe galbene: Papp (20), Bourceanu (72), Neagu (76), Geraldo (82), Satli (88).

1 VIDEO „Ucrainenii au luat 8.000 de telefoane mobile și le-au pus pe stâlpi de doi metri, așa detectează dronele Shahed”

2 Retragerea lui Piedone a devenit o chestiune de zile...