Înfrângere grea pentru Under 20 a României în Anglia. Englezii ne-au dat cinci goluri în 19 minute

Sub privirile selecţionerului naţionalei mari a Angliei, Roy Hodgson, ”tricolorii” pregătiţi de Doru Isac au reuşit să intre la pauză la egalitate, scor 0-0. În partea secundă greşelile numeroase ale jucătorilor români şi experienţa englezilor, cu un an mai mari, au făcut diferenţa. După ce selecţionata Albionului a deschis scorul în minutul 54, naţionala noastră a încasat încă 5 goluri într-un interval de doar 19 minute.

Echipa trimisă pe teren de selecţionerul Doru Isac a fost următoarea:

Răzvan BEGAN (CFR Cluj)  - Andrei ROMAN (Astra Giurgiu) / 79 Adrian PETRICĂU (FC Bihor Oradea), Radu CRIŞAN (U Cluj), Robert GHERGHE (FC Olt Slatina), Marius HALMAGHE (Honved Budapesta) / 85 Valentin PETRICĂU (FC Bihor Oradea) - Robert CĂRUŢĂ (Ceahlăul Piatra Neamţ), Bogdan DANCIU (cpt., LPS Buzău) / 85 Nicuşor FOTA (LPS Slatina) - Silviu BALAURE (ACS Poli Timişoara) / 79 George IONAŞCU (Cremonese), Andy ASANDULUI (LPS Bihor) / 60 Sadi AKARI (Gloria Bistriţa), Vlad OLTEANU (FC Braşov) - Alexandru TUDORIE (Oţelul Galaţi) / 85 George MAREŞ (Petrolul Ploieşti)

Echipa Angliei: Christian Walton (Brighton & Hove Albion) / 79 Christy Pym (Exeter City)  - Dominic Ball (Tottenham Hotspur), Isaac Hayden (Arsenal), Shay Facey (Manchester City) / 79  Lloyd Jones (Liverpool), Matt Targett (Southampton) - John Swift (Rotherham, împrumutat de la Chelsea) / 63 Harrison Reed (Southampton), Lewis Baker (Chelsea) / 79 Josh Harrop (Manchester United) - Jordon Ibe (Liverpool) / 63 Kwame Thomas (Derby County), Callum Robinson (Aston Villa), Rolando Aarons (Newcastle United) / 79 Matt Grimes (Exeter City) - Chuba Akpom (Arsenal) / 63 Kwame Thomas (Derby County). Antrenor: Aidy Boothroyd

Au marcat: Aarons (54), Murphy (70), Robinson (72, 89), Baker (75-pen.), Thomas (85)

Sursa: frf.ro

3 „Le-am spus atunci, foarte clar: Într-o lună începe războiul”

4 VIDEO Trebuie să vedeți asta! / Cine o avea interesul ca tot ce poate elimina Rusia din Ucraina să fie dat doar cu pipeta?