Kaiac-canoe: Patru echipaje românești, calificate direct în finalele CE 2015 de la Racice

Patru echipaje românești, la Canoe dublu seniori, K1, K2 și K4 senioare, s-au calificat direct în finalele probelor de la Campionatele Europene de kaiac-canoe de la Racice (Cehia), după prima sesiune a calificărilor de vineri. Campionii mondiali Liviu Dumitrescu și Victor Mihalachi au câștigat grupa 1 de calificare la Canoe2 în proba de 1000 m cu timpul de 3min35sec032/1000 și s-au calificat direct în finală.

Roxana Borha și Elena Meroniac, la K2 1000 m, au câștigat grupa 1 de calificare, cu timpul de 3min48sec220/1000 și au avansat direct în finală.

Florentina Caminescu s-a calificat în finala de la K1 în proba de 1000 m, după ce s-a clasat pe locul 2 în a grupa a 2-a de calificare cu timpul de 4min03sec004/1000. Seria a 2-a a fost câștigată de italianca Irene Burgo — 4min02sec676/1000.

Echipajul feminin de K4 (Florida Ciută, Daniela Varona, Iuliana Țăran, Irina Luaric) la 500 m a prins de asemenea finala, după ce s-a clasat pe locul 3 în grupa a 2-a de calificare cu timpul de 1min36sec600/1000.

La C1 1000 m, Leonid Carp s-a clasat pe locul 4 și a avansat în semifinale. Tot în semifinale s-a calificat și Constantin Mironescu la K1 1000 m, după ce s-a clasat pe locul 3 în grupa a 2-a de calificare. AGERPRES


populare
astăzi

1 Noi amănunte de la festivalul prostiei din PSD / Ce ar pune la cale Grindeanu, „știuca” politicii românești...

2 BREAKING Iranul a lovit două dintre cele mai mari fabrici de aluminiu din lume și amenință acum universitățile americane din Golf

3 De citit...

4 BREAKING „Pentru prima dată în ultimele secole” / Poliția israeliană nu l-a lăsat pe Patriarhul Ierusalimului să intre la Sfântul Mormânt pentru slujba …

5 Românca din Italia care a fugit cu lozul de 500.000 de euro și-a sunat partenerul: „Mi-a spus că termină munca și că se întoarce acasă”