Adrian Tănase, avizat de ASF pentru funcţia de director general al BVB

Consiliul Autorităţii de Supraveghere Financiară (ASF) a avizat marţi numirea lui Adrian Tănase în funcţia de director general al societăţii Bursa de Valori Bucureşti SA, potrivit unui comunicat al ASF.

De asemenea, în şedinţa de marţi a mai fost avizată numirea lui Dan Viorel Paul în calitate de membru provizoriu al Consiliului de Supraveghere al SIF Transilvania SA; numirea lui Epameinondas Papanikolaou în funcţia de membru, preşedinte al Directoratului, a lui Renato Szilagyi în funcţia de membru, vicepreşedinte al Directoratului şi a lui Bodo Jochen Herold în funcţia de membru al Directoratului la Societatea de Asigurare - Reasigurare City Insurance SA; numirea pentru un nou mandat a lui Ion Ioniţă şi a Cristinei Râmbeţ în calitate de preşedinte, respectiv membru al Consiliului de Administraţie al societăţii German Romanian Assurance SA; numirea lui De Man Bob Carl Valere în funcţia de administrator al societăţii Raiffeisen Broker de Asigurare-Reasigurare SRL.

Numirea lui Adrian Tănase în funcţia de director general al Bursei de Valori Bucureşti (BVB) a fost a anunţată de Investors Club, într-un comunicat, la sfârşitul lunii noiembrie.

Adrian Tănase îl înlocuieşte în funcţie pe Ludwik Sobolewski, cel care a notificat BVB, în data de 27 octombrie, cu privire la demisia sa din funcţia de director general al societăţii.

Consiliul Bursei a luat la cunoştinţă de demisia lui Sobolewski pe data de 1 noiembrie, şi tot atunci l-a desemnat în funcţia de director general interimar pe Marius-Alin Barbu. AGERPRES


populare
astăzi

1 Primul an de austeritate sub Bolojan / A redus deficitul, dar economia României a intrat în recesiune tehnică

2 Așa o fi? / Ceva grav de tot urmează a se întâmpla în războiul din Ucraina

3 Ăla cu ceas Cartier de 44.000 de euro e președintele PSD al CJ Olt...

4 Imagini care dau fiori vizavi de Porțile de Fier 2

5 Polițistul Marian Godină demontează acuzațiile unui ONG, arătând avizul ANI