Anunțul unui oficial israelian cu privire la implicarea în moartea președintelui Iranului, Ebrahim Raisi

Israelul nu a fost implicat în niciun fel în moartea președintelui iranian Ebrahim Raisi și a ministrului său de externe Hossein Amir Abdollahian, a declarat un oficial pentru agenția de presă Reuters.

Președintele iranian s-a prăbușit cu elicopterul FOTO: EPA EFE

Președintele iranian s-a prăbușit cu elicopterul FOTO: EPA EFE

„Nu am fost noi”, a declarat oficialul israelian, care a cerut să rămână anonim.

În prezent, toate indiciile arată că elicopterul s-a prăbușit din cauza vremii nefavorabile și a vizibilității reduse, scrie news.sky.com.

Iranul și Israelul sunt dușmani de lungă durată, acesta din urmă opunându-se cu vehemență dezvoltării programului nuclear al Teheranului.

Iranul a sprijinit, finanțat și antrenat mai multe grupări proxy din regiunea Orientului Mijlociu în diferite grade, inclusiv Hamas în Gaza, Houthis în Yemen, Hezbollah în Liban și o serie de alte facțiuni cu sediul în Siria și Irak.

Preşedintele iranian Ebrahim Raisi şi ministrul său de externe, Hossein Amirabdollahian şi-au pierdut viaţa în prăbuşirea elicopterului care îi transporta, într-o zonă muntoasă şi pe o vreme foarte rece, a declarat luni un oficial iranian, după ce echipe de căutare au localizat epava aparatului de zbor în provincia Azerbaidjanul de Est,

Sursa: adevarul.ro


populare
astăzi

1 Primul an de austeritate sub Bolojan / A redus deficitul, dar economia României a intrat în recesiune tehnică

2 Așa o fi? / Ceva grav de tot urmează a se întâmpla în războiul din Ucraina

3 Ăla cu ceas Cartier de 44.000 de euro e președintele PSD al CJ Olt...

4 Imagini care dau fiori vizavi de Porțile de Fier 2

5 Imagini din Europa pentru prostovanii din Ro care cred că Occidentul ne-a furat apa din Dunăre...