Atentat în Franţa: Deces al jandarmului care le-a luat voluntar locul ostaticilor (ministru)

Atentat în Franţa: Deces al jandarmului care le-a luat voluntar locul ostaticilor (ministru)

Locotenent-colonelul de jandarmerie care s-a oferit pe sine în schimbul eliberării ostaticilor din timpul atacurilor comise vineri, în sud-vestul Franţei, a murit, a anunţat sâmbătă ministrul francez de Interne, Gérard Collomb, transmite AFP.

"Locotenent-colonelul Arnaud Beltrame ne-a părăsit. Mort pentru patrie. Franţa nu va uita niciodată eroismul, vitejia, sacrificiul acestuia", a scris, pe Twitter, ministrul francez, care a transmis familiei ofiţerului şi colegilor săi jandarmi susţinerea întregii ţări.

Acest ofiţer de 45 de ani, căsătorit, fără copii, a fost grav rănit de autorul atacurilor, Redouane Lakdim.

Preşedintele Franţei, Emmanuel Macron, a salutat în mod special vineri "curajul" ofiţerului superior de jandarmerie, care s-a oferit voluntar pentru a lua locul altor ostatici şi care a fost foarte grav rănit".

Acest jandarm "a salvat vieţi şi a făcut onoare armei sale şi ţării noastre", a adăugat Macron.

Decesul ofiţerului ridică la patru bilanţul persoanelor ucise în atacurile comise vineri, la Carcassonne şi la Trebes, în sud-vestul Franţei, de Redouane Lakdim, un francez de origine marocană de 25 de ani.

Atacatorul a fost ucis de forţele de ordine. Gruparea jihadistă Stat Islamic a revendicat aceste noi atacuri din Franţa. AGERPRES/ (AS - autor: Vicenţiu Purcărea, editor online: Andreea Lăzăroiu)


populare
astăzi

1 Țara în care am ajuns să trăim... / Voi știați că la Cotroceni șefii din Justiție au cerut și mai mulți bani?

2 Foarte interesante amănunte... / Așa o fi? / Ucraina își spală „chiloții de aur” în public?

3 BREAKING Antifrauda îl obligă pe președintele PSD al Comisiei de Apărare să returneze Mercedes-ul de peste 100.000 de euro achiziționat pe un magazin …

4 E judecător CSM, critică tăierea pensiilor speciale, a câștigat 84.000 lei / lună. Are 50 ani și se poate pensiona...

5 VIDEO „Venele îi sunt umflate și mâna pare dureroasă” / Un detaliu relansează zvonurile despre sănătatea lui Vladimir Putin