Auto - F1: Lewis Hamilton a câştigat prima cursă a sezonului din Campionatul Mondial de Formula 1

Pilotul britanic Lewis Hamilton (Mercedes) a câştigat Marele Premiu al Bahrainului, prima cursă a Campionatului Mondial de Formula 1 ediţia 2021, desfăşurată duminică în nocturnă pe circuitul de la Sakhir.

Hamilton (36 ani), care a cucerit anul trecut al şaptelea său titlu mondial, egalându-l pe legendarul Michael Schumacher, l-a devansat cu mai puţin de o secundă pe olandezul Max Verstappen (Red Bull), clasat pe locul secund, după ce a luat startul din pole position.

Locul al treilea a fost ocupat de finlandezul Valtteri Bottas, coechipierul lui Hamilton la Mercedes, care a încheiat cursa la peste 37 de secunde de învingător.

Acesta este al 96-lea Grand Prix câştigat de campionul britanic în cariera sa din Marele Circ. Hamilton a depăşit duminică un alt record deţinut până în prezent de Michael Schumacher, cel al numărului de tururi petrecute la conducerea curselor (5.111).

Organizatorii Marelui Premiu al Bahrainului au permis accesul în tribune persoanelor vaccinate, precum şi celor care s-au recuperat după infectarea cu Covid-19.

Înaintea startului cursei, Lewis Hamilton, singurul pilot de culoare din Formula 1, şi-a făcut apariţia îmbrăcat într-un tricou de culoare neagră, pe care scria "Acţiunile vorbesc mai tare decât cuvintele" şi a pus un genunchi pe pistă, continuându-şi astfel acţiunile din sezonul trecut împotriva discriminării rasiale.

Spaniolul Fernando Alonso (39 ani), dublu campion mondial de Formula 1, revenit în acest sezon în Marele Circ după o absenţă de doi ani, a fost nevoit să abandoneze în cel de-al 34-lea tur, din cauza unei probleme la frânele monopostului său Alpine.

Pentru tânărul pilot rus Nikita Mazepin (22 ani), cursa sa de debut în Formula 1 a durat doar trei viraje, înainte de a se izbi cu monopostul său Haas de barierele de protecţie de pe marginea pistei, fiind necesară intervenţia noului Safety Car pus la dispoziţie de Aston Martin. Nikita Mazepin este fiul miliardarului Dmitri Mazepin, acţionarul majoritar al producătorului rus de îngrăşăminte Uralchem, noul sponsor al echipei Haas.