Botoșani: Tânărul care a ucis un polițist în Gara Burdujeni din Suceava s-a sinucis în penitenciar

Botoșani: Tânărul care a ucis un polițist în Gara Burdujeni din Suceava s-a sinucis în penitenciar

Tânărul de 23 de ani care, în luna iulie, a ucis un polițist pe peronul Gării Burdujeni din municipiul Suceava s-a sinucis în Penitenciarul Botoșani, a declarat, pentru AGERPRES, purtătorul de cuvânt al Parchetului de pe lângă Tribunalul Botoșani, Valeriu Iulian Chihaia.

Potrivit acestuia, bărbatul a fost găsit marți seară spânzurat în camera de detenție, în care se afla singur.

Descoperirea ar fi fost făcută de angajații unității de detenție în momentul schimbului de tură. Aceștia au alertat cadrele medicale, însă deținutul nu a mai putut fi salvat.

Ioan Beșa l-a înjunghiat de mai multe ori pe polițistul Sorin Vezeteu chiar pe peronul Gării Burdujeni. El a fost arestat preventiv și, după ce a fost trimis în judecată de procurorii suceveni, a fost încarcerat în Penitenciarul Botoșani. Beșa făcea parte din categoria deținuților periculoși.

AGERPRES/ (A—Cristian Lupașcu, editor: Antonia Niță, editor online: Adrian Dădârlat)


populare
astăzi

1 Adevărații șefi ai României, la ei e cheia...

2 O informație care dă de gândit...

3 VIDEO „Taci dracu' din gură, ești altă generație, nu vă suport” / Claudiu Bleonț și-a umilit fetița pe scenă

4 VIDEO Nicușor Dan a luat-o razna? Serie de gafe la dezbaterea de la TVR

5 Aceste lucruri se petrec în „curata” Germanie... La Amsterdam, unde abia poți respira pe anumite străzi din cauza „ierbii”, cum o fi?