Ce alimente ajută la prevenirea digestiilor grele și reduc aciditatea: „Absorb excesul”. Alcoolul este inamicul numărul 1

Ce alimente ajută la prevenirea digestiilor grele și reduc aciditatea: „Absorb excesul”. Alcoolul este inamicul numărul 1

Un nutriționist popular pe rețelele sociale, Pablo Ojeda, susține că una dintre primele greșeli pe care le facem este să luăm medicamente protectoare pentru stomac, în cazul în care avem digestie greoaie.

Alimentele care te scapă de dureri de burtă FOTO: Shuterstock

Alimentele care te scapă de dureri de burtă FOTO: Shuterstock

Nutriționistul a explicat ce alimente ajută la prevenirea digestiilor grele și a enumerat unele dintre lucrurile pe care le facem și care nu aduc niciun beneficiu corpului nostru, relatează ABC .

Pablo Ojeda atrage atenția că prima greșeală pe care o facem adesea este să luăm protectori ai stomacului precum omeprazolul.

Expertul explică modul în care afectează organismul: „Nu secreți acid clorhidric, care este necesar pentru a ucide anumite bacterii. El spune că pe termen lung poate fi foarte dăunător”.

Potrivit specialistului, cheia este alimentația. „Consumul unei cantități bune de fibre absoarbe excesul”, spune el.

Unele legume, cum ar fi salata, sfecla, morcovii cruzi și spanacul, conțin acest nutrient.

Pe de altă parte, nutriționistul a vorbit despre un fruct care „merge de minune” și pe care îl avem cu toții acasă.

Concret, el s-a referit la bananele coapte. „Aceasta are o diferență de pH ușor mai mică și compensează excesul de acid clorhidric”, a spus el.

În cele din urmă, Ojeda menționează carnea albă.

Pe de altă parte, cunoscutul nutriționist a avertizat că unele substanțe sunt total interzise. „Dacă există persoane care au reflux, alcoolul este inamicul”, conchide el.

Sursa: adevarul.ro


populare
astăzi

1 DOCUMENT „Nicușor Dan a obținut 12 milioane de euro în cea mai strălucită afacere politică din istoria României”

2 Dezvăluiri cutremurătoare! / „Evaziune de peste 5 miliarde de lei pe an” / Scrisoarea integrală a „Grupului vameșilor care s-au săturat”

3 BREAKING Bolojan a încasat în 2007 echivalentul a 71 de salarii medii lunare ca membru al Comitetului Interministerial de Finanţări, Garanţii şi Asigu…

4 VIDEO Clip viral cu Iliescu la liftul înspre Rai...

5 BREAKING „De ce să sufere toată România din cauza celor 1.000 de șmecheri?” / Iancu Guda a publicat lista cu cei mai mari 1000 de datornici la stat