Coreea de Sud: percheziții în ancheta de trafic de influență la vârf

Anchetatorii sud-coreeni au percheziționat joi sediile concernelor Lotte și SK, în cadrul unui caz de trafic de influență care o privește direct pe președinta Park Geun-hye, informează Reuters.

Procuratura efectuase deja, miercuri, percheziții și la grupul Samsung, cea mai mare afacere din Coreea de Sud condusă de o familie.

Firmele respective sunt suspectate că ar fi finanțat organizații deținute sau controlate de Choi Soon-sil, o prietenă apropiată a șefei statului, în schimbul unor favoruri politice legate de licențe duty-free, relatează agenția sud-coreeană Yonhap, preluată de Reuters.

Choi a fost inculpată duminică, alături de o fostă asistentă a lui Park, sub acuzația de a fi făcut presiuni asupra firmelor să subvenționeze fundațiile aflate în centru acestui scandal.

Potrivit Yonhap, au fost efectuate percheziții și la ministerul de finanțe — care a confirmat informația printr-un purtător de cuvânt — și la autoritatea vamală, cea care eliberează licențele duty-free.

AGERPRES


populare
astăzi

1 VIDEO „Putin a zis că se retrage după ce a văzut clipul” / Videoclipul cu Radu Miruță care a încins spiritele pe internet

2 Antena 3 a rămas cu „ventilatorul” pornit lângă Daciana

3 PSD a ajuns la distanță de trei procente de USR. Ce scor înregistrează AUR și PNL în ultimul sondaj INSCOP

4 Părinții primarului Negoiță au dat 2,8 milioane de euro pe o vilă în Italia în Civitavecchia cu 23 de camere și un restaurant pe plajă

5 Realitatea Plus scade în fața unei televiziuni rivale. Un post tv dintre primele 3 pierde puternic audiență