Coronavirus: Qatarul şi Omanul vor primi vaccinul Pfizer-BioNTech în această săptămână

Ministerul Sănătăţii Publice din Qatar a acordat autorizaţia de utilizare de urgenţă a vaccinului anti-COVID-19 dezvoltat de Pfizer şi BioNTech şi urmează să primească luni primul transport, a informat presa de stat, potrivit Reuters.

Qatarul a semnat, de asemenea, un acord cu compania americană de biotehnologie Moderna Inc. pentru a cumpăra vaccinul produs de aceasta.

Un alt stat din Golf, Omanul, va primi primul transport de doze de vaccin Pfizer-BioNTech miercuri, a informat luni un oficial din cadrul Ministerului Sănătăţii din această ţară pe un cont de Twitter al guvernului, adăugând că faza iniţială vaccinării a va acoperi 20% din populaţie.

Săptămâna trecută, Arabia Saudită a devenit prima ţară arabă care a început inocularea populaţiei cu vaccinul Pfizer-BioNTech.

Kuweitul a declarat că se aşteaptă să înceapă să primească vaccinul Pfizer-BioNTech înainte de sfârşitul anului.

La începutul acestei luni, Emiratele Arabe Unite şi Bahrain-ul au aprobat vaccinul dezvoltat de gigantul farmaceutic chinez Sinopharm. Bahrainul a acordat, de asemenea, autorizaţie de utilizare de urgenţă a vaccinului Pfizer. AGERPRES/ (AS - autor: Ana Bîgu, editor: Mariana Ionescu, editor online: Simona Aruştei)


populare
astăzi

1 Primul an de austeritate sub Bolojan / A redus deficitul, dar economia României a intrat în recesiune tehnică

2 Așa o fi? / Ceva grav de tot urmează a se întâmpla în războiul din Ucraina

3 Ăla cu ceas Cartier de 44.000 de euro e președintele PSD al CJ Olt...

4 Imagini care dau fiori vizavi de Porțile de Fier 2

5 Polițistul Marian Godină demontează acuzațiile unui ONG, arătând avizul ANI