CS Universitatea Craiova, calificată după prelungiri în optimile Cupei României

CS Universitatea Craiova s-a calificat în optimile de finală ale Cupei României la fotbal, marți seara, la Brașov, după ce a învins greu formația de ligă secundă Sepsi OSK Sfântu Gheorghe cu scorul de 1-0 (0-0, 0-0), la finalul prelungirilor, în șaisprezecimile de finală ale competiției.

Unicul gol a fost marcat de Andrei Ivan (100), cu un lob peste portarul Niczuly, din pasa lui Nicușor Bancu.

Gazdele au avut o primă repriză destul de bună și au ratat o mare situație de gol (34), când Ionuț Andrei Ursu a trimis mingea în bară. Craiovenii au preluat apoi controlul jocului și au ratat mai multe ocazii bune de a deschide scorul. Nicușor Bancu (79) și Rambe (109) au trimis și ei mingea în bară, dar ocazii mari au irosit Vătăjelu, Ivan, Nuno Rocha (în două rânduri) și Alex Băluță.

Covăsnenii au terminat partida în zece oameni, după eliminarea lui Ene, pentru lovirea cu cotul a lui Kay (117).

Sepsi OSK Sfântu Gheorghe (II) — CS Universitatea Craiova 0-1 (0-0, 0-0), după prelungiri, stadion Tineretului — Brașov
A marcat: Andrei Ivan (100).
Cartonaș roșu: Dumitru Daniel Ene (Sepsi, 117).
Arbitru: Dan Grigore Botescu (București); arbitri asistenți: Vlad Bârleanu (București), Florin Pucheanu (Ulmi); arbitru de rezervă: Mihai Amorăriței (Câmpina)
Observatori: Constantin Gheorghe (Suceava) — CCA, Adrian Petre (Buzău) — FRF

AGERPRES (AS/editor: Mihai Țenea, editor online: Adrian Dădârlat)

3 Da, are 60 de ani și s-a calificat la concursul național de frumusețe Miss Argentina...