Europa League - Athletic Bilbao, învinsă acasă de Zaria Lugansk; Everton a remizat cu Apollon Limassol

Formația Athletic Bilbao a fost învinsă surprinzător pe teren propriu de echipa ucraineană Zaria Lugansk cu scorul de 1-0, joi seara, într-un meci din etapa a doua a grupelor Europa League la fotbal.

Everton a fost ținută în șah de formația cipriotă Apollon Limassol, 2-2, chiar la Liverpool, oaspeții egalând pe finalul partidei, după ce au rămas în zece oameni.

AC Milan a smuls in extremis victoria cu NK Rijeka, scor 3-2, grație unui gol marcat în prelungiri de tânărul Cutrone (90+4), după ce campioana Croației punctase de două ori în decurs de șase minute (84, 90). Florentin Matei a fost doar rezervă la Rijeka.

Slavia Praga a remizat cu FC Astana, în Kazahstan, 1-1, golul cehilor fiind reușit de fundașul camerunez Michael Ngadeu-Ngadjui (ex-FC Botoșani).

Ludogoreț Razgrad a dispus cu 2-1 de formația germană Hoffenheim, Cosmin Moți fiind integralist la campioana Bulgariei, iar Claudiu Keșeru a intrat în minutul 87.

Lazio, cu fundașul Ștefan Radu prezent pe teren tot meciul, a dispus cu 2-0 de Zulte-Waregem, la Roma.

Arsenal Londra a întrecut-o în deplasare pe BATE Borisov cu 4-2, internaționalul român de juniori Vlad Dragomir fiind rezervă la ''tunari''.

Dinamo Kiev a câștigat la Belgrad, 3-2 cu Partizan, după ce sârbii au condus cu 2-0. Brazilianul Junior Moraes (ex-Gloria Bistrița) a reușit o dublă pentru vicecampioana Ucrainei.

Rezultate:
Grupa A
FC Astana — Slavia Praga 1-1
Au marcat: Marin Tomasov 42, respectiv Michael Ngadeu-Ngadjui 18.

Maccabi Tel Aviv — Villarreal 0-0

Grupa B
Partizan Belgrad — Dinamo Kiev 2-3
Au marcat: Ognjen Ozegovic 35, Leandre Tawamba Kana 42, respectiv Junior Moraes 54 — penalty, 84, Vitali Buialski 68.

Skenderbeu — Young Boys Berna 1-1
Au marcat: Ali Sowe 65, respectiv Roger Assale 72.

Grupa C
Sporting Braga — Istanbul Bașakșehir 2-1
Au marcat: Ahmed Hassan Koka 26, Fransergio 89, respectiv Emre Belozoglu 28.

Ludogoreț Razgrad — Hoffenheim 2-1
Au marcat: Svetoslav Diakov 65, Jody Lukoki 72, respectiv Pavel Kaderabek 2.

Grupa D
AC Milan — NK Rijeka 3-2
Au marcat: Andre Silva 14, Mateo Pablo Musacchio 53, Patrick Cutrone 90+4, respectiv Boadu Maxwell Acosty 84, Josip Elez 90 — penalty.

AEK Atena — Austria Viena 2-2
Au marcat: Marko Livaja 28, 90, respectiv Christoph Monschein 43, Ismael Tajouri-Shradi 49.

Grupa E
Everton Liverpool — Apollon Limassol 2-2
Au marcat: Wayne Rooney 21, Nikola Vlasi 66, respectiv Adrian Sardinero Corpa 13, Hector Yuste 88.
Cartonaș roșu: Valentin Roberge (Apollon, 86).

Olympique Lyon — Atalanta Bergamo 1-1
Au marcat: Bertrand Traore 45, respectiv Alejandro Gomez 57.

Grupa F
Sheriff Tiraspol — FC Copenhaga 0-0

Lokomotiv Moscova — FC Zlin 3-0
A marcat: Manuel Fernandes 2 — penalty, 6, 17.

Grupa G
FC Lugano — FCSB 1-2, la Lucerna
Au marcat: Mattia Bottani 14, respectiv Constantin Budescu 58, Junior Morais 64.

Viktoria Plzen — Hapoel Beer Sheva 3-1
Au marcat: Milan Petrzela 29, Jan Kopic 76, Marek Bakos 89, respectiv Anthony Nwakaeme 69.

Grupa H
BATE Borisov — Arsenal Londra 2-4
Au marcat: Mirko Ivanic 28, Mihail Gordeiciuk 67, respectiv Theo Walcott 9, 22, Rob Holding 25, Olivier Giroud 49 — penalty.

FC Koln — Steaua Roșie Belgrad 0-1
A marcat: Richmond Boakye 30.

Grupa I
Konyaspor — Vitoria Guimaraes 2-1
Au marcat: Musa Araz 24, Deni Milosevic 48, respectiv Paolo Hurtado 74.

Lazio Roma — Zulte-Waregem 2-0
Au marcat: Felipe Caicedo 18, Ciro Immobile 90.

OGC Nice — Vitesse Arnhem 3-0
Au marcat: Alassane Plea 16, 82, Allan Saint-Maximin 45.

Grupa L
Rosenborg Trondheim — Vardar Skopje 3-1
Au marcat: Nicklas Bendtner 25 — penalty, Anders Konradsen 56, Vegar Eggen Hedenstad 68, respectiv Juan Felipe 90+1.

Zenit Sankt Petersburg — Real Sociedad 3-1
Au marcat: Emiliano Ariel Rigoni 5, Aleksandr Kokorin 24, 60, respectiv Diego Llorente 41.

Legendă: M — meciuri, V — victorii, E egaluri, Î — înfrângeri, GM — goluri marcate, GP — goluri primite, P — puncte.

AGERPRES (editor: Mihai Țenea, editor online: Adrian Dădârlat)

1 Un text dur și fără perdea despre ce se întâmplă acum în Ucraina și în „lumea civilizată”

3 Dezvăluiri despre culisele unor negocieri secrete care ar fi putut termina demult războiul din Ucraina / Putin și Zelenski au fost dispuși să ia în cons…

4 Hărți care dau fiori / Victoria Rusiei în Ucraina ar avea consecințe devastatoare pentru apărarea NATO. România, printre țările aflate în pericol