FCSB, calificată fără emoții în sferturile de finală ale Cupei României

FCSB s-a calificat lejer în sferturile de finală ale Cupei României la fotbal, după ce a învins-o pe ACS Poli Timișoara cu scorul de 3-0 (1-0), joi seara, la Timișoara, în ultimul meci din oprimi.

FCSB s-a impus prin golurile marcate de Harlem Gnohere (34 — penalty), după un fault comis asupra sa de către Bocșan, Cătălin Golofca (56) și Daniel Benzar (90+2). Golofca a marcat primul său gol pentru FCSB într-un meci oficial.

Poli, care a pierdut ambii fundași centrali (Cânu, Melinte), accidentați în prima repriză, a jucat în zece oameni din minutul 81, când a fost eliminat Andrei Artean.

FCSB ar fi trebuit să mai primească un penalty în min. 11, după un fault al lui Soljic asupra lui Golofca.

ACS Poli Timișoara — FCSB 0-3 (0-1), Stadion Dan Păltinișanu — Timișoara
Au marcat: Harlem Gnohere (34 — penalty), Cătălin Golofca (56), Daniel Benzar (90+2).
Cartonaș roșu: Andrei Artean (ACS Poli, 81).
Arbitru: Ovidiu Hațegan (Arad); arbitri asistenți: Octavian Șovre (Satu Mare), Dragoș Mihai Iliescu (Craiova); arbitru de rezervă: Marian Barbu (Făgăraș)
Observatori: George Ionescu (București) — CCA, Octavian Goga (Brașov) — FRF

AGERPRES (AS-editor: Mihai Țenea, editor online: Adrian Dădârlat)

1 Retragerea lui Piedone a devenit o chestiune de zile...