Femeia cu cinci copii graţiată de preşedintele Băsescu a ieşit din penitenciar

Femeia cu cinci copii graţiată de preşedintele Traian Băsescu a părăsit, marţi seară, Penitenciarul Târgşor din judeţul Prahova, unde şi-a petrecut ultimul an, fiind condamnată la doi ani şi jumătate de închisoare pentru furt, relatează Mediafax.

Angela Lican, femeia graţiată marţi de preşedintele Traian Băsescu din motive umanitare, a părăsit, marţi seară, Penitenciarul pentru femei de la Târgşor, din judeţul Prahova, au declarat corespondentului MEDIAFAX reprezentanţii unităţii de detenţie.

Femeia fusese încarcerată la Târgşor în luna iunie a anului trecut, fiind condamnată la doi ani şi şase luni pentru furt calificat, după ce a fost prinsă furând flori de pe domeniul public.

Femeia, care este din comuna Valea Roşie, judeţul Călăraşi, are cinci copii, iar al şaselea, care avea doar două luni când Angela Lican a fost arestată, a murit.

Femeia graţiată de preşedintele Traian Băsescu mai avea de ispăşit un an şi patru luni din pedeapsă.

 


populare
astăzi

1 Ce se întâmplă în Rusia? / Anomaliile observate de un corespondent din presa occidentală

2 „Jocurile din jurul lui Bolojan scufundă România” / Traian Băsescu, atac dur la clasa politică

3 Degringoladă în PSD / „Nu mă văd într-un partid cu Sorin Grindeanu la conducere. Uită-te în sondaje: cel mai mare partid este AUR”

4 Experiență de coșmar pentru o familie într-un resort din Hurghada, Egipt: dezastrul găsit în hotelul pentru care a plătit 4.000 de euro

5 Eugen Tomac ar fi fost propus premier de Nicușor Dan în fața partidelor. Președintele are și o variantă alternativă