Fotbal - Liga I: FC Botoșani - FC Voluntari 3-0, în play-out

FC Botoșani a învins-o pe FC Voluntari cu scorul de 3-0 (1-0), miercuri, pe teren propriu, într-o partidă din etapa a patra a fazei play-out a Ligii I de fotbal.

Echipa antrenată de Leo Grozavu s-a impus prin golurile marcate de Cătălin Golofca (25), Gabriel Vașvari (72 — penalty) și Lorand Fulop (81).

Acesta a fost primul meci al lui Claudiu Niculescu în funcția de antrenor al echipei FC Voluntari.

Ilfovenii au rămas în zece oameni, după ce Gabriel Deac a fost eliminat în minutul 66, pentru o intrare dură asupra lui Mihai Bordeianu. Deac intrase în minutul 58 pe teren.

Penalty-ul transformat de Vașvari a fost obținut de Mihai Roman, care a fost faultat de bulgarul Venelin Filipov.

FC Voluntari nu are nicio victorie în ultimele șase etape (trei egaluri, trei eșecuri). FC Botoșani e neînvinsă de trei etape, câștigând în ultimele două runde.

În sezonul regulat, FC Voluntari a câștigat ambele partide, cu 4-2 acasă și cu 1-0 în deplasare.

FC Botoșani — FC Voluntari 3-0 (1-0), stadion "Municipal" — Botoșani
Au marcat: Cătălin Golofca (25), Gabriel Vașvari (72 — penalty), Lorand Fulop (81).
Cartonaș roșu: Gabriel Deac (FC Voluntari, 66).
Arbitru: Marius Avram (București); arbitri asistenți: Iulian Radu (București), Stelian Slabu (Brașov); arbitru de rezervă: Florin Andrei (Târgu Mureș)
Observatori: Florin Hîncu (Brașov) — CCA, Viorel Anghelinei (Galați) — LPF

3 „Le-am spus atunci, foarte clar: Într-o lună începe războiul”

4 VIDEO Trebuie să vedeți asta! / Cine o avea interesul ca tot ce poate elimina Rusia din Ucraina să fie dat doar cu pipeta?