Fotbal: Calificare en fanfare pentru Bayern Munchen în sferturile Ligii Campionilor - un nou 5-1 cu Arsenal

Bayern Munchen a reușit o calificare spectaculoasă în sferturile de finală ale Ligii Campionilor la fotbal, după două victorii cu același scor, 5-1, în fața formației engleze Arsenal Londra, a doua înregistrată marți seară, chiar pe ''Emirates Stadium''.

''Tunarii'' au făcut o primă repriză bună și au condus cu 1-0, prin reușita lui Theo Walcott (20), fiind aproape și de al doilea gol, dar totul s-a năruit după pauză, când Koscielny a fost eliminat, iar Bayern a profitat marcând de cinci ori, prin Robert Lewandowski (55 — penalty), Arjen Robben (68), Douglas Costa (78), Arturo Vidal (80, 85).

Londonezii a avut prima ocazie în min. 13, când Giroud a trimis mingea în bară. Peste șapte minute, Arsenal a deschis scorul prin Walcott, după o cursă splendidă. Tot Walcott (34) a ratat desprinderea, șutând în plasa laterală.

Bavarezii s-au apropiat periculos abia spre finalul primei reprize, prin Lewandowski (38), pe contraatac, dar polonezul nu a putut lovi mingea corect.

Arsenal a început bine și partea secundă, dar Giroud nu a ajuns la centrarea lui Bellerin (48).

Soarta partidei s-a schimbat în minutul 53, când Koscielny a făcut penalty și a fost eliminat, iar Lewandowski (55) a egalat din punctul cu var. După o nouă ratare a lui Lewandowski (64), al cărui șut a fost respins peste poartă de Ospina.

Robben a adus echipa oaspete în avantaj (68), după o degajare greșită a portarului Ospina, interceptată de Alexis Sanchez, care l-a servit pe olandez.

Lewandowski (76) a nimerit bara, dar două minute mai târziu brazilianul Douglas Costa a marcat al treilea gol al oaspeților, la doar 7 minute de la intrarea pe teren, după o minge câștigată de Rafinha.

Dezastrul lui Arsenal a fost completat de ''dubla'' chilianului Arturo Vidal (80, 85), cu un lob peste Ospina, respectiv după o pasă venită de la Douglas Costa.

Arsenal nu a mai ajuns în sferturile Ligii Campionilor din 2010. Bayern, care nu a mai pierdut în optimi din 2011, este prima echipă care a marcat cinci goluri pe terenul lui Arsenal în istorie.

Arsenal Londra — Bayern Munchen 1-5 (1-0)
Au marcat: Theo Walcott (20), respectiv Robert Lewandowski (55 — penalty), Arjen Robben (68), Douglas Costa (78), Arturo Vidal (80, 85).
Londra, Emirates Stadium: 50.000 spectatori
Liga Campionilor — optimi de finală (retur)
În tur: 1-5.

Arsenal: 13. David Ospina — 24. Hector Bellerin, 20. Shkodran Mustafi, 6. Laurent Koscielny (căpitan), 18. Nacho Monreal — 15. Alex Oxlade-Chamberlain, 29. Granit Xhaka, 8. Aaron Ramsey (34. Francis Coquelin, 72) — 14. Theo Walcott, 12. Olivier Giroud (11. Mesut Ozil, 72), 7. Alexis Sanchez (9. Lucas Perez, 72). Antrenor: Arsene Wenger.
Rezerve neutilizate: 33. Petr Cech — 3. Kieran Gibbs, 5. Gabriel.
Bayern: 1. Manuel Neuer (căpitan) — 13. Rafinha, 8. Javi Martínez, 5. Mats Hummels, 27. David Alaba — 23. Arturo Vidal, 14. Xabi Alonso — 10. Arjen Robben (11. Douglas Costa, 71), 6. Thiago Alcantara (35. Renato Sanches, 79), 7. Franck Ribery (32. Joshua Kimmich, 79) — 9. Robert Lewandowski. Antrenor: Carlo Ancelotti.
Rezerve neutilizate: 26. Sven Ulreich — 18. Juan Bernat, 25. Thomas Muller, 29. Kingsley Coman.
Cartonașe galbene: Walcott (39), Alaba (40), Javi Martínez (44), Koscielny (53), Oxlade-Chamberlain (61), Xhaka (79).
Cartonaș roșu: Koscielny (53).

Arbitru: Tasos Sidiropoulos; arbitri asistenți: Damianos Efthimiadis, Polychronis Kostaras; arbitri asistenți adiționali: Charalambos Kalogeropoulos, Alexandros Aretopoulos; arbitru de rezervă: Lazaros Dimitriadis (toți din Grecia)

AGERPRES (editor: Mihai Țenea, editor online: Evelin Ceciu)

3 „Le-am spus atunci, foarte clar: Într-o lună începe războiul”

4 VIDEO Trebuie să vedeți asta! / Cine o avea interesul ca tot ce poate elimina Rusia din Ucraina să fie dat doar cu pipeta?