Fotbal: Cupa Italiei - AS Roma, eliminată în optimile de finală

Echipa AS Roma a fost eliminată în optimile de finală ale Cupei Italiei la fotbal, fiind învinsă pe teren propriu, cu scorul de 4-2 după prelungiri, de formaţia Spezia, într-o partidă disputată marţi seara.

Spezia a condus cu 2-0 după un sfert de oră de joc, prin golurile lui Andrei Galabinov (6 - penalty) şi Riccardo Saponara (15), însă gazdele au reuşit să reducă din handicap înainte de pauză, prin Lorenzo Pellegrini (43 - penalty), iar apoi au restabilit egalitatea în repriza secundă, prin Henrih Mhitarian (73).

Profitând de faptul că Roma a rămas în nouă jucători, după eliminarea portarului Pau Lopez, pentru intrare periculoasă asupra unui atacant advers (91) şi a fundaşului Gianluca Mancini, care a văzut al doilea cartonaş galben (92), Spezia a reuşit să dea lovitura în prelungiri, pe parcursul cărora a marcat de două ori, mai întâi prin Daniele Verde (107), jucător format de Roma, iar apoi prin Saponara, în minutul 119, pecetluind soarta calificării.

În confuzia creată după cele două eliminări, antrenorul Romei, Paulo Fonseca, a introdus în teren doi jucători noi, ajungând la un total de şase schimbări efectuate pe parcursul jocului, cu una în plus faţă de numărul maxim permis de regulament.

Acest nou eşec suferit de AS Roma, la patru zile după înfrângerea categorică în derby-ul cu Lazio (0-3), din Serie A, face ca scaunul lui Fonseca să înceapă să se clatine, conform presei italiene.

În sferturile de finală, programate săptămâna viitoare, Spezia urmează să înfrunte formaţia SSC Napoli, deţinătoarea trofeului.

Rezultate - optimi de finală:
Marţi 12 ianuarie
(+) AC Milan - Torino FC 5-4 la loviturile de departajare (0-0 după prelungiri)
Portarul Ciprian Tătăruşanu a fost integralist la AC Milan şi a apărat unul dintre penalty-urile de departajare.

AS Roma - (+) Spezia 2-4, după prelungiri

Ultimul meci din această fază a competiţiei, Lazio Roma - Parma, va avea loc miercuri.
AGERPRES (AS/autor: Mihai Dragomir, editor: Mihai Ţenea, editor online: Irina Giurgiu)