Fotbal: Cupa României - şaisprezecimile de finală

Fotbal: Cupa României - şaisprezecimile de finală

Treisprezece echipe s-au calificat până acum în optimile de finală ale Cupei României la fotbal după partidele jucate marţi şi miercuri în şaisprezecimile de finală.

Liga I este reprezentată de opt formaţii, FC Voluntari, FC U Craiova, FC Rapid, FC Argeş, Chindia Târgovişte, Gaz Metan Mediaş, Sepsi OSK Sfântu Gheorghe, FCSB, patru echipe provin din ligă secundă, FC Hermannstadt, Poli Timişoara, Dunărea Călăraşi şi FC Buzău, iar o formaţie vineri din liga a treia, CS Minaur Baia Mare.

Rezultate:
Marţi 21 septembrie

ACS Şomuz Fălticeni (III) - (+) FC Voluntari (I) 1-4 (1-1), Stadionul Municipal ''Constantin Jamaischi'' - Fălticeni
Au marcat: Alex Sahru (38), respectiv Alexandru Ilie (42), Ricardinho (65), Daniel Paraschiv (77), Marius Briceag (86).
Arbitru: Vlad Baban (Iaşi); arbitri asistenţi: George Bogdan Duţă (Bacău), Iulian Cătălin Brînză (Botoşani); arbitru de rezervă: Andrei Baciu (Botoşani)
Observatori: Bogdan Zanfirescu (Botoşani) - CCA, Vasile Vamanu (Bacău) - FRF

(+) CS Minaur Baia Mare (III) - ACSM Politehnica Iaşi (II) 3-1 (1-1), Stadion ''Viorel Mateianu'' - Baia Mare
Au marcat: Alin Văsălie (13, 65), Mircea Donca (61), respectiv Alexandru Iulian Zaharia (39).
Arbitru: Mircea Ardelean (Arad); arbitri asistenţi: Raul Constantin Ghiciulescu (Lugoj), Cosmin Bojan (Târgu Mureş); arbitru de rezervă: Dragoş Nicolae Lunca (Cluj-Napoca)
Observatori: Dan Jiga (Bistriţa) - CCA, Leontin Moga (Zalău) - FRF

Petrolul Ploieşti (II) - (+) FC U Craiova 1948 (I) 0-1 (0-0), Stadion ''Ilie Oană'' - Ploieşti
A marcat: Terell Ondaan (52).
Arbitru: Horia Gabriel Mladinovici (Bucureşti); arbitri asistenţi: Vladimir Urzică (Piatra Neamţ), Marius Cristian Marchidanu (Brăila); arbitru de rezervă: Lucian Rusandu (Sfântu Gheorghe)
Observatori: Zoltan Tamaş (Odorheiu Secuiesc) - CCA, Mihai Duras (Deva) - FRF

Miercuri 22 septembrie
(+) FC Argeş (I) - FC Botoşani (I) 0-0, după prelungiri; 4-2, la loviturile de departajare, Stadion ''Nicolae Dobrin'' - Piteşti

Au executat în ordine loviturile de departajare: Christopher Braun 0-0 (ratare - a apărat Flavius Croitoru), Ionuţ Andrei Şerban 1-0 (gol), Eduard Florescu 1-1 (gol), Antun Palic 2-1 (gol), Alexandru Ţigănaşu 2-2 (gol), Alexandru Işfan 3-2 (gol), Malcom Edjouma 3-2 (ratare - a apărat Flavius Croitoru), Denis Dumitraşcu 4-2 (gol).
Arbitru: Sebastian Colţescu (Craiova); arbitri asistenţi: Marius Badea (Râmnicu Vâlcea), Vlad Bârleanu (Bucureşti); arbitru de rezervă: Andrei Antonie (Bucureşti)
Observatori: Iosif Olah (Sfântu Gheorghe) - CCA, Dragoş Ionescu (Bucureşti) - FRF

CSM Slatina (III) - (+) Dunărea Călăraşi (II) 1-2 (1-0), Stadion 1 Mai - Slatina
Au marcat: Alexandru Popovici (44), respectiv Alexandru Iulian Stoica (61), Alexandru Nica (73).
Arbitru: Sorin Costreie (Buftea); arbitri asistenţi: Gheorghiţă Bălan (Piteşti), Nicuşor Marin (Suseni/Argeş); arbitru de rezervă: Dragoş Pîrîu (Curtea de Argeş)
Observatori: Fevronia Ion (Craiova) - CCA, Bogdan Mihai Pâncu (Craiova) - FRF

AFK Csikszereda Miercurea Ciuc (II) - (+) Chindia Târgovişte (I) 0-1 (0-1), Stadion Municipal - Miercurea Ciuc
A marcat: Cristian Cherchez (45).
Arbitru: Cătălin Popa (Piteşti); arbitri asistenţi: Gabriel Sabin Stroe (Piteşti), Romică Bîrdeş (Piteşti); arbitru de rezervă: Octavian Ciucanu (Braşov)
Observatori: Costin Ioan Toma (Piatra Neamţ) - CCA, Vlad Căluşer (Voiniceni/Mureş) - FRF

Unirea Slobozia (II) - (+) Politehnica Timişoara (II) 0-1 (0-0), Stadion 1 Mai - Slobozia
A marcat: Octavian Ursu (68).
Arbitru: Claudiu Marcu (Constanţa); arbitri asistenţi: Ionuţ Traian Neacşu (Bucureşti), Cristian Daniel Ilinca (Craiova); arbitru de rezervă: Vasile Buzea (Buftea)
Observatori: Silviu Crângaşu (Ploieşti) - CCA, Costel Petre (Constanţa) - FRF

ACS CAO 1910 Oradea (III) - (+) AFC Hermannstadt (II) 0-1 (0-0), Stadion ''Iuliu Bodola'' - Oradea
A marcat: Andrei Sîntean (83).
Arbitru: Szabolcs Kovacs (Carei); arbitri asistenţi: Răzvan Ionuţ Soponar (Baia Mare), Claudiu Şchiopeţ (Braşov); arbitru de rezervă: Tudor Florin Jurca (Arad)
Observatori: Vasile Marc (Cluj-Napoca) - CCA, Daniel Scridon (Arad) - FRF

(+) FC Buzău (II) - Academica Clinceni (I) 2-1 (0-1, 1-1), după prelungiri, Stadion Gloria - Buzău
Au marcat: Ariel Lopez (90+1), Adrian Chică-Roşă (116), respectiv Asen Ceandarov (28).
Arbitru: Ionuţ Coza (Cernica); arbitri asistenţi: Bogdan Gheorghe (Bucureşti), Ionuţ Marius Bobe (Videle); arbitru de rezervă: Andrei Moroiţă (Ploieşti)
Observatori: Ionuţ Borcan (Ploieşti) - CCA, Simona Renta (Galaţi) - FRF

CS Concordia Chiajna (II) - (+) Gaz Metan Mediaş (I) 0-1 (0-0, 0-0), după prelungiri, după (Stadion Concordia - Chiajna
A marcat: Yuri Matias (112).
Arbitru: George Cătălin Găman (Craiova); arbitri asistenţi: Adrian Popescu (Craiova), Florin Păunescu (Râmnicu Vâlcea); arbitru de rezervă: Florin Andrei (Târgu Mureş)
Observatori: Laurenţiu Vărgatu (Brăila) - CCA, Andrei Simion (Bucureşti) - FRF

FC Farul Constanţa (I) - (+) Sepsi OSK Sfântu Gheorghe (I) 0-1 (0-0), Academia Hagi - Stadion Central - Ovidiu
A marcat: Bogdan Mitrea (51 - penalty).
Arbitru: Radu Petrescu (Bucureşti); arbitri asistenţi: Mircea Mihail Grigoriu (Bucureşti), Adrian Vornicu (Iaşi); arbitru de rezervă: Marcel Bîrsan (Bucureşti)
Observatori: Liviu Ciubotariu (Galaţi) - CCA, Aurel Ionescu (Bucureşti) - FRF

CS Hunedoara (III) - (+) FCSB (I) 3-5 (0-2, 3-3), după prelungiri, Stadion ''Michael Klein'' - Hunedoara
Au marcat: Antonio Vlad (58), Andrei Hergheligiu (70), Petre Simon (83), respectiv Ianis Stoica (19, 50), Răzvan Oaidă (31), Alexandru Musi (95), Valentin Gheorghe (98).
Arbitru: Rareş George Vidican (Satu Mare); arbitri asistenţi: Ioan Alexandru Corb (Satu Mare), Răzvan Claudiu Tudor (Craiova); arbitru de rezervă: Claudiu Gaitin (Timişoara)
Observatori: Ioan Duma (Sibiu) - CCA, Mihai Ţîra (Alba Iulia) - FRF

Joi vor avea loc ultimele trei partide:
ACSO Filiaşi (III) - UTA Arad (I) (Stadion Orăşenesc - Filiaşi, ora 16:00)
Ripensia Timişoara (II) - FC Dinamo Bucureşti (I) (Stadion ''Dan Păltinişanu'' - Timişoara, ora 18:45)
Universitatea Craiova (I) - FC CFR 1907 Cluj (I) (Stadion ''Ion Oblemenco'' - Craiova, ora 21:30)
AGERPRES (AS-editor: Mihai Ţenea, editor online: Andreea Preda)

 

Sursa foto: Cupa României/Facebook

Trimite pe WhatsApp


Citește și:

populare
astăzi

1 CULISE „Veți muri toți, Și mă omorâți și pe mine” / Propoziția cu care președintele l-a eliminat pe Cîțu din sch…

2 Ultimele informații certe

3 ULTIMA ORĂ Cîțu a cedat! Generalul Nicolae Ciucă, propunerea PNL pentru funcția de premier!

4 Ăsta e șef pe la „Doi ș’un sfert”

5 Da, e fata lui Țiriac! / Voi realizați că miliardarul s-a dus cu Laurette la Mamaia?