Fotbal: FC Argeş s-a calificat dramatic în sferturile Cupei României

FC Argeş s-a calificat dramatic în sferturile de finală ale Cupei României la fotbal, după ce a învins-o în deplasare pe Dinamo Bucureşti cu scorul de 2-1 (0-0), marţi seara, într-o partidă din optimi.

Dinamo a deschis scorul în min. 49, prin Cătălin Ţîră (intrat la pauză), lansat foarte bine pe contraatac de Gabriel Torje.

Echipa antrenată de Mircea Rednic a mai avut o ocazie notabilă prin Torje (68), dar portarul Flavius Croitoru a respins şutul.

FC Argeş a reuşit egalarea în min. 77, prin Alexandru Işfan, pe un contraatac pornit din propriul careu.

După ce Ţîră a fost blocat in extremis de Nicolae Muşat (89), FC Argeş a dat lovitura în minutele adiţionale (90+3), când portarul Mihai Eşanu a respins şutul din întoarcere al lui Iasmin Latovlevici, iar Cristian Dumitru a trimis mingea în poartă.

Dinamo este a patra echipă calificată în sferturile Cupei României, după CSO Filiaşi, Chindia Târgovişte şi FC Voluntari.

FC Dinamo Bucureşti - FC Argeş 1-2 (0-0), Stadion Dinamo - Bucureşti
Au marcat:
Cătălin Ţîră (49), respectiv Alexandru Işfan (77), Cristian Dumitru (90+3).
Arbitru: Ovidiu Haţegan (Arad); arbitri asistenţi: Sebastian Eugen Gheorghe (Suceava), Adrian Vornicu (Iaşi); arbitru de rezervă: Iulian Dima (Bucureşti)
Observatori: Constantin Ştefan (Bucureşti) - CCA, Aurel Ionescu (Bucureşti) - FRF
AGERPRES (AS-editor: Mihai Ţenea, editor online: Andreea Preda)

Sursa foto: FC Arges /Facebook