Fotbal: FC Hermannstadt, prima echipă calificată în sferturile Cupei României

FC Hermannstadt s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei României la fotbal, marţi, după ce a învins-o pe FC Voluntari cu scorul de 3-0 (1-0), pe teren propriu, la Târgu Mureş, în primul meci din optimile de finală.

FC Hermannstadt, finalista ediţiei trecute a competiţiei, s-a impus prin golurile marcate de congolezul Michael Jordan Nkololo (38), după o greşeală a portarului Dinu Moldovan, de Petrişor Petrescu (51 - penalty), în urma unui henţ comis în propriul careu de atacantul belgian de origine congoleză Nathan Kabasele, şi de capverdianul Kuca (90+1), la debutul său în formaţia sibiană.

Echipa de pe Cibin a avut şi o bară, prin Nkololo (30).

În ediţia trecută a competiţiei, FC Hermannstadt (care evolua în liga secundă) a învins-o pe FC Voluntari în şaisprezecimile de finală, cu 1-0, după prelungiri.

Cele două formaţii s-au întâlnit în acest campionat tot la Târgu Mureş, în etapa a 5-a, sibienii câştigând cu 4-0.

AFC Hermannstadt - FC Voluntari 3-0 (1-0), Stadion Trans-Sil - Târgu Mureş
Au marcat: Michael Jordan Nkololo (38), Petrişor Petrescu (51 - penalty), Jaílton Alves Miranda ''Kuca'' (90+1).
Arbitru: Ionuţ Coza (Cernica/Ilfov); arbitri asistenţi: Gero Szabo (Cluj-Napoca), Adrian Popescu (Craiova); arbitru de rezervă: Sergiu Popa (Aiud)
Observatori: Marian Salomir (Cluj-Napoca) - CCA, Felix Grigore (Bucureşti) - FRF
AGERPRES (AS-editor: Mihai Ţenea, editor online: Ady Ivaşcu)

3 Da, are 60 de ani și s-a calificat la concursul național de frumusețe Miss Argentina...