Fotbal: Liverpool a făcut spectacol cu Chelsea, în penultima etapă din Premier League

Proaspăta campioană a Angliei la fotbal, Liverpool, a făcut spectacol cu Chelsea, pe care a învins-o cu scorul de 5-3, miercuri, pe teren propriu, într-un meci din etapa a 37-a, penultima din Premier League.

''Cormoranii'' conduceau cu 3-0 în finalul primei reprize, prin golurile marcate de Naby Keita (23), Trent Alexander-Arnold (38), din lovitură liberă, şi Georginio Wijnaldum (43). Chelsea a redus din diferenţă în minutele adiţionale ale reprizei, prin Olivier Giroud (45+3). Brazilianul Roberto Firmino (55) a refăcut ecartul de trei goluri, dar londonezii au punctat de două ori la rând, prin Tammy Abraham (61) şi Christian Pulisic (73), scorul devenind 4-3 pentru gazde. Alex Oxlade-Chamberlain (84) a înscris al cincilea gol al gazdelor, parafând victoria.

În alt meci, Manchester United a fost ţinută în şah pe teren propriu de West Ham United, 1-1. ''Diavolii roşii'', care au nevoie de un egal cu Leicester City, duminică, pentru a obţine calificarea în Liga Campionilor, au fost conduşi de ''ciocănari'', prin golul lui Michail Antonio (45+2 - penalty), dar tânărul Mason Greenwood a egalat imediat după pauză (51).

Şi Chelsea are nevoie de un egal cu Wolverhampton duminică pentru a obţine biletul de Champions League.

Rezultatele etapei a 37-a:

Sâmbătă
Norwich City - Burnley 0-2
Au marcat: Chris Wood (45+5), Godfrey (80, autogol).

Duminică
Bournemouth - Southampton 0-2
Au marcat: Ings (41), Che Adams (90+8)

Tottenham - Leicester City 3-0
Au marcat: James Justin (6, autogol), Harry Kane (37, 40).

Luni
Brighton - Newcastle United 0-0

Sheffield United - Everton 0-1
A marcat: Richarlison (46).

Wolverhampton - Crystal Palace 2-0
Au marcat: Daniel Podence (41), Jonny Castro (68)

Marţi
Watford - Manchester City 0-4
Au marcat: Sterling (31, 40), Foden (63), Laporte (66).

Aston Villa - Arsenal 1-0
A marcat: Trezeguet (27).

Miercuri
Manchester United - West Ham 1-1
Au marcat: Greenwood (51), respectiv Antonio (45+2 - penalty).

Liverpool - Chelsea 5-3
Au marcat: N. Keita (23), Alexander-Arnold (38), Wijnaldum (43), Roberto Firmino (55), Oxlade-Chamberlain (84), respectiv Giroud (45+3), Abraham (61), Pulisic (73).