Fotbal: Liverpool, învinsă pe teren propriu de Everton, după 22 de ani

FC Liverpool, campioana en titre a Angliei, a fost învinsă pe teren propriu de rivala locală Everton (0-2), pentru prima oară după 22 de ani, sâmbătă, într-o partidă contând pentru etapa a 25-a din Premier League.

Oaspeţii au deschis scorul în debutul primei reprize, prin brazilianul Richarlison (3), rezultatul final fiind stabilit de islandezul Gylfi Sigurdsson, care a transformat o lovitură de la 11 m în minutul 83.

Aceasta a fost a patra înfrângere consecutivă pe Anfield pentru "cormorani" în campionat, o situaţie cu care nu s-au mai confruntat din 1924.

Speranţele lui Liverpool de a-şi mai păstra titlul cucerit în 2020, după o aşteptare de trei decenii, erau deja spulberate după neaştepta pierdere de turaţie din ultima perioadă, începută cu eşecul suferit pe 21 ianuarie în faţa lui Burnley (1-0), care a pus capăt unei serii de 68 de meciuri consecutive fără înfrângere pe teren propriu reuşită de elevii antrenorului Juergen Klopp.

Liverpool ocupă acum poziţia a şasea în clasament, la egalitate de puncte cu Everton, ocupanta locului al şaptelea, în faţa căreia nu mai pierduse de 23 de meciuri, începând din 2010.

Rezultate:
Vineri
Wolverhampton - Leeds United 1-0
A marcat: Meslier (64 - autogol).

Sâmbătă
Southampton - Chelsea Londra 1-1
Au marcat: Minamino (33), respectiv Mount (54 - penalty).

Burnley - West Bromwich Albion 0-0

FC Liverpool - Everton 0-2
Au marcat: Richarlison (3), Sigurdsson (83 - penalty).

Fulham - Sheffield United 1-0
A marcat: Lookman (61).

Duminică sunt programate partidele West Ham United - Tottenham Hotspur, Aston Villa - Leicester City, Arsenal Londra - Manchester City şi Manchester United - Newcastle. Runda se va încheia luni, cu meciul Brighton - Crystal Palace.