Fotbal: River Plate a câştigat Copa Libertadores, după prelungiri

Echipa de fotbal River Plate a câştigat Copa Libertadores 2018, după ce a învins cu scorul de 3-1, după prelungiri, formaţia Boca Juniors, în manşa secundă a finalei dintre cele două mari rivale din fotbalul argentinian, la capătul unui meci tensionat şi plasat sub înaltă supraveghere, care a fost mutat la Madrid, din cauza violenţelor care au avut loc la Buenos Aires.

Boca a deschis scorul prin Dario Benedetto, cu puţin timp înainte de pauză (44), însă Lucas Prato a restabilit egalitatea în repriza secundă (68), ducând meciul în prelungiri, unde River a mai marcat de două ori, prin Juan Fernando Quintero (108) şi Pity Martinez (102+2), în condiţiile în care Boca a evoluat în zece jucători din minutul 92, după eliminarea lui Wilmar Barrios.

În meciul tur, disputat pe stadionul echipei Boca Juniors, "La Bombonera", scorul a fost egal, 2-2.

Returul finalei Cupei Libertadores, cea mai importantă competiţie intercluburi din America de Sud, trebuia să se dispute pe 24 noiembrie, pe arena lui River Plate, însă a fost amânat şi mutat ulterior la Madrid, după ce suporterii echipei gazdă au atacat autocarul formaţiei Boca Juniors, iar câţiva jucători au fost răniţi uşor.

La partida disputată duminică seara pe stadionul "Santiago Bernabeu" din capitala Spaniei au asistat 62.282 de spectatori.

Arbitrul uruguayan Nestor Cunha a condus următoarele formaţii:
River Plate: Franco Armani - Gonzalo Montiel (Camilo Mayada, 74), Jonatan Maidana, Javier Pinola, Milton Casco - Leonardo Ponzio (Juan Fernando Quintero, 58) - Exequiel Palacios (Julian Alvarez, 98), Ignacio Fernandez (Bruno Zuculini, 111), Enzo Perez, Gonzalo Martínez - Lucas Pratto. Antrenor: Marcelo Gallardo
Boca Juniors: Esteban Andrada - Julio Alberto Buffarini (Carlos Tevez, 111), Carlos Izquierdoz, Lisandro Magallan, Lucas Olaza - Nahitan Nandez, Wilmar Barrios, Pablo Perez (Fernando Gago, 90) - Cristian Pavon, Darío Benedetto (Wanchope Abila, 61), Sebastian Villa (Leonardo Jara, 96). Antrenor: Guillermo Barros Schelotto.
AGERPRES (autor: Mihai Dragomir, editor: Mihai Ţenea, editor online: Irina Giurgiu)

1 Descoperire care dă de gândit în Brazilia...

2 O profesoară de Română care susține că „Luceafărul“ lui Eminescu este roman, greu de demis

3 VIDEO De azi se va circula pe 12 km noi din A0, permițând șoferilor o legătură pe autostradă în partea de sud a Capitalei între DN6, DN5 și DN4

4 „Dacă rămâneam cu el era vai de vieţişoara mea. Era un diavol frumos” / I-a fost amantă lui Florin Piersic timp de 9 ani

5 A început „detonarea” lui Piedone? A apărut o „personajă” nouă în peisaj...