Fotbal: Young Boys Berna, adversara echipei CFR Cluj, în turul al treilea preliminar al Ligii Campionilor

CFR Cluj va înfrunta echipa Young Boys Berna în turul al treilea preliminar al Ligii Campionilor la fotbal, după ce campioana Elveţiei a trecut de Slovan Bratislava.

Young Boys a câştigat cu 3-2 la Berna, miercuri seara, în manşa secundă, după 0-0 în Slovacia.

Jordan Siebatcheu (10 - penalty), Ulisses Garcia (24) şi Michel Aebischer (49) au dus scorul la 3-0, dar oaspeţii au punctat de două ori în doar trei minute, prin Wilfried Kanga (60, autogol) şi Ezekiel Henty (62). De remarcat că Slovan a ratat un penalty în min. 21, prin Rafael Ratao.

În turul al treilea preliminar, CFR va fi gazdă în prima manşă, pe 3/4 august, revanşa fiind programată pe 10 august, la Berna.

CFR şi Young Boys au făcut parte din aceeaşi grupă în sezonul trecut al Europa League, rezultatul de la Cluj-Napoca fiind egal (1-1), iar în Elveţia s-a impus dramatic Young Boys cu 2-1, calificându-se astfel în şaisprezecimile de finală.

Ludogoreţ şi Sparta Praga au obţinut şi ele calificarea în faza următoare.

Campioana Bulgariei a dispus de Mura (Slovenia) cu 3-1, după 0-0 în primul meci. Internaţionalul român Dorin Rotariu a fost doar rezervă la gazde, iar atacantul Claudiu Keşeru nu a făcut parte din lot.

Sparta, cu portarul Florin Niţă integralist, a trecut de Rapid Viena cu 2-0, la Praga, după 1-2 în primul joc.

Galatasaray, noua echipă a lui Alexandru Cicâldău, va continua în Europa Conference League, după ce a fost eliminată de PSV Eindhoven. PSV s-a impus cu 2-1 la Istanbul, după ce câştigase categoric în prima manşă, 5-1.

Celtic a fost şi ea eliminată din Champions League, danezii de la FC Midtjylland câştigând cu 2-1 acasă, după prelungiri (gol Raphael Onyedika min. 94), după 1-1 în prima partidă.

Rezultate:

Marţi 27 iulie
Flora Tallinn (Estonia) - (+) Legia Varşovia (Polonia) 0-1 (în prima manşă: 1-2)
Omonia Nicosia (Cipru) - (+) Dinamo Zagreb (Croaţia) 0-2 (în prima manşă: 0-1)
HJK Helsinki (Finlanda) - (+) Malmo FF (Suedia) 2-2 (în prima manşă: 1-2)
Zalgiris Vilnius (Lituania) - (+) Ferencvaros Budapesta (Ungaria) 1-3 (în prima manşă: 0-2)

Miercuri 28 iulie:
Neftci Baku (Azerbaidjan) - (+) Olympiakos Pireu (Grecia) 0-1 (în prima manşă: 0-1)
(+) Sheriff Tiraspol (Rep. Moldova) - FC Alaşkert (Armenia) 3-1 (în prima manşă: 1-0)
(+) CFR Cluj (România) - Lincoln Red Imps (Gibraltar) 2-0 (în prima manşă: 2-1)
(+) FC Midtjylland (Danemarca) - Celtic Glasgow (Scoţia) 2-1, după prelungiri (în prima manşă: 1-1)
Galatasaray Istanbul (Turcia) - (+) PSV Eindhoven (Olanda) 1-2 (în prima manşă: 1-5)
(+) Ludogoreţ Razgrad (Bulgaria) - Mura (Slovenia) 3-1 (în prima manşă: 0-0)
(+) Young Boys Berna (Elveţia) - Slovan Bratislava (Slovacia) 3-2 (în prima manşă: 0-0)
(+) Steaua Roşie Belgrad (Serbia) - Kairat Almatîi (Kazahstan) 5-0 (în prima manşă: 1-2)
(+) Sparta Praga (Cehia) - Rapid Viena (Austria) 2-0 (în prima manşă: 1-2)

Echipele precedate de semnul (+) s-au calificat în turul al treilea preliminar al competiţiei.

Din acest sezon nu mai este valabilă regula dublării golurilor marcate în deplasare, la scor egal la finalul partidei retur urmând să se dispute prelungiri, iar dacă egalitatea persistă să se execute lovituri de departajare.
AGERPRES (AS-editor: Mihai Ţenea, editor online: Andreea Preda)

Sursa foto: BSC Young Boys /Facebook