Franța/alegeri: Marine Le Pen salută "un rezultat minunat", Sarkozy respinge alianța cu stânga

Franța/alegeri: Marine Le Pen salută "un rezultat minunat", Sarkozy respinge alianța cu stânga

Președinta Frontului Național (FN), Marine Le Pen, a salutat duminică "un rezultat minunat" și a revendicat capacitatea de "a realiza unitatea națională" în Franța după succesul istoric al partidului său de extremă dreapta la primul tur al alegerilor regionale, transmite AFP.

"Avem vocația de a realiza unitatea națională de care țara are nevoie", a afirmat Marine Le Pen. Potrivit estimărilor, FN a obținut un scor record la nivel național (între 27,2% și 30,8%) și devansează opoziția de dreapta și pe socialiștii la putere în cel puțin șase regiuni, printre care Nord-Pas-de-Calais-Picardia unde a candidat președinta sa.

La rândul său, fostul președinte francez Nicolas Sarkozy, șeful opoziției de dreapta, a exclus duminică seară orice alianță cu stânga în turul al doilea al regionalelor, de la 13 decembrie, pentru a se opune extremei dreapta.

Nicolas Sarkozy a respins ideea unor "fuziuni" sau "retrageri" ale listelor partidului — Republicanii — care reprezintă "singura alternanță posibilă" în regiunile susceptibile să intre sub conducerea Frontului Național.

AGERPRES


populare
astăzi

1 VIDEO Iranul a umblat la „cutia cu maimuțe”?

2 Ce se întâmplă oare? / Un editorial care dă de gândit despre PSD. S-a format masa critică pentru măturarea grupării Ciolacu-Grindeanu?

3 Uite un caz despre ce înseamnă școală și justiție în Ro...

4 Un secret bine păzit, inexpugnabil, al Iranului

5 Cea mai nouă și dătătoare de speranță predicție a lui Ray Kurzweil, unul dintre cei mai cunoscuți futurologi ai Silicon Valley