Germania: Poliţia a făcut uz de gaze lacrimogene la Berlin pentru a dispersa o manifestaţie anti-restricţii cu circa 8.000 de participanţi

Germania: Poliţia a făcut uz de gaze lacrimogene la Berlin pentru a dispersa o manifestaţie anti-restricţii cu circa 8.000 de participanţi

Poliţia a făcut uz de gaze lacrimogene miercuri la Berlin împotriva unei manifestaţii a opozanţilor faţă de restricţiile sanitare, desfăşurată în apropierea Reichstag-ului, unde deputaţii dezbat o lege care înăspreşte mijloacele de luptă împotriva pandemiei, informează AFP şi DPA.

Foto: (c) FILIP SINGER / EPA


Forţele de poliţie le-au cerut iniţial prin portavoci celor circa 8.000 de manifestanţi să se disperseze. Mobilizarea a avut loc în contextul în care camera inferioară a parlamentului (Bundestag) se pregăteşte să aprobe această lege care întăreşte prerogativele sanitare ale guvernului Angelei Merkel faţă de landuri.

Potrivit DPA, care citează poliţia, demonstranţii nu respectau regulile de distanţare şi nu purtau măşti chirugicale, impuse de actualele restricţii.

Foto: (c) FILIP SINGER / EPA


În timpul protestului, demonstranţii au scandat sloganuri precum "Pace, libertate, nu dictatură" şi "Suntem oameni". În acelaşi timp pe o pancartă se putea citi mesajul "Nu unei legi care îi lipseşte pe cetăţeni de putere".

Poliţia a reţinut peste 40 de demonstranţi pentru încălcarea restricţiilor anti-epidemice. AGERPRES


populare
astăzi

1 VIDEO Iranul a umblat la „cutia cu maimuțe”?

2 Ce se întâmplă oare? / Un editorial care dă de gândit despre PSD. S-a format masa critică pentru măturarea grupării Ciolacu-Grindeanu?

3 Uite un caz despre ce înseamnă școală și justiție în Ro...

4 Cea mai nouă și dătătoare de speranță predicție a lui Ray Kurzweil, unul dintre cei mai cunoscuți futurologi ai Silicon Valley

5 Un secret bine păzit, inexpugnabil, al Iranului