Grigore Leşe, luat cu ambulanţa din hotel, după Premiile Mihai Eminescu. „Pierdere acută a stării de conştienţă”

Interpretul de muzică populară Grigore Leşe a fost transportat de urgenţă la spital, miercuri, la scurt timp după recitalul pe care l-a susţinut în cadrul Galei de decernare a Premiului Naţional de Poezie „Mihai Eminescu”.

Lui Grigore Leşe i s-a făcut rău la hotel. Foto arhivă

Lui Grigore Leşe i s-a făcut rău la hotel. Foto arhivă

Potrivit medicului-şef al UPU- SMURD de la Spitalul Judeţean de Urgenţă „Mavromati” din Botoşani, interpretul de muzică tradiţională românească a fost preluat de ambulanţă de la hotelul în care era cazat, după ce s-a simţit rău şi a sunat la 112.

„El a fost preluat de la hotel, după spectacol. A prezentat o pierdere acută a stării de conştienţă. (...) Acum este stabil din punct de vedere hemodinamic şi este în curs de investigaţii paraclinice”, a declarat medicul-şef.

„Pacientul, în vârstă de 71 de ani, a ajuns cu un puseu de hipertensiune şi cu febră mare. A fost evaluat şi supus mai multor investigaţii şi urmează să se decidă conduita terapeutică”, a mai precizat doctorul care l-a preluat.

Grigore Leşe a fost invitatul special al galei de la Botoşani, el susţinând recitalul după ce organizatorii au anunţat laureatul ediţiei din acest an a Premiului Naţional de Poezie „Mihai Eminescu”.

Poeta Grete Tartler, în vârstă de 76 de ani, a obţinut, miercuri, Premiul Naţional de Poezie „Mihai Eminescu” Opera Omnia pentru anul 2024, acordat de Primăria Botoşani, în colaborare cu Fundaţia Culturală „Hyperion- Caiete Botoşănene” şi Uniunea Scriitorilor din România

Sursa: adevarul.ro


populare
astăzi

1 Hopa, ce avem noi aici, nea Ilie?

2 „Dacă pierde puterea, va fi spânzurat de un stâlp de iluminat”

3 Așa o fi? / Să-i credem pe ruși?

4 VIDEO 397 km de autostradă de la București la Pașcani pe Autostrada Moldovei?

5 Italia plătește noi milioane pentru iahtul confiscat de la oligarhul Melnicenko