Handbal masculin: România, învinsă de Suedia cu 33-30, în preliminariile EURO 2022

Naţionala masculină de handbal a României a fost învinsă de echipa Suediei, cu scorul de 33-30 (20-12), joi seara, la Goeteborg, în primul său meci din Grupa a 8-a din faza a doua a preliminariilor EURO 2022.

Scandinavii au pus stăpânire pe joc încă de la început şi s-au desprins, după cinci minute de tatonare, la 12-3 (min. 15). Suedia a condus la pauză cu 20-12, iar în min. 35 diferenţa de pe tabelă a ajuns la zece goluri, 24-14. A urmat o perioadă remarcabilă a tricolorilor, care au reuşit şase goluri consecutive, apropiindu-se la 24-20 (42). România a jucat de la egal la egal cu suedezii, dar nu a reuşit să se apropie la mai puţin de trei goluri (27-24, 29-26, 31-28, 32-29).

Pentru echipa României, antrenată de Rareş Fortuneanu, au marcat Gabriel Dumitru 6 goluri, Călin Căbuţ 4, Gabriel Bujor 4, Nicuşor Negru 4, Cristian Ghiţă 4, Alex Csepreghi 3, Marius Sadoveac 3, Andras Szasz 1, Dan Racoţea 1.

Golurile nordicilor au fost înscrise de Hampus Wanne 9, Albin Lagergren 5, Lucas Pellas 5, Jim Gottfridsson 4, Max Darj 3, Daniel Pettersson 3, Simon Jeppsson 2, Jonathan Carlsbogard 1, Linus Persson 1.

Au arbitrat portughezii Ivan Cacador şi Eurico Nicolau, iar delegat EHF a fost suedezul Lars Berndtsson.

În celălalt meci din grupă, jucat miercuri, Muntenegru a dispus de Kosovo cu 32-25.

Duminică, România va juca la Baia Mare cu Muntenegru.

Echipa naţională masculină de handbal nu s-a mai calificat la un turneu final continental din 1996.
AGERPRES (AS-editor: Mihai Ţenea, editor online: Irina Giurgiu)

Sursa foto: FRH/ facebook.com

2 Document secret rusesc obținut de Washington Post

3 Ucraina a încălcat „linia roșie nucleară” a Rusiei? / Culisele unui atac ucrainean asupra unei ținte-cheie din Rusia