Ilfov: Purtarea măştii de protecţie - obligatorie în pieţe, târguri, staţii de autobuz, peroane CFR şi autogări

Ilfov: Purtarea măştii de protecţie - obligatorie în pieţe, târguri, staţii de autobuz, peroane CFR şi autogări

Purtarea măştii de protecţie a devenit obligatorie, de marţi, în pieţe, târguri, oboare, staţii de autobuz, peroane CFR şi autogări, potrivit unui comunicat publicat pe site-ul Instituţiei Prefectului Judeţul Ilfov.

Hotărârea a fost luată de Comitetul Judeţean pentru Situaţii de Urgenţă Ilfov în şedinţa extraordinară de luni şi se aplică începând de marţi, de la ora 12,00.

Comitetul Judeţean pentru Situaţii de Urgenţă Ilfov a decis să se instituie obligativitatea purtării măştii de protecţie, astfel încât să acopere nasul şi gura, pentru toate persoanele prezente în spaţiile publice deschise cum ar fi pieţe, târguri, oboare, expoziţii, zonele în care se desfăşoară serbări publice sau pelerinaje, pe întreaga durată a programului de funcţionare a acestora.

De asemenea, această obligaţie este stipulată şi pentru toate persoanele prezente în zonele de aşteptare a mijloacelor de transport în comun (staţii de autobuz, peroane CFR şi autogări).

"Se instituie obligaţia pentru organizatorii de evenimente sau spectacole în aer liber de a pune la dispoziţia participanţilor măşti de protecţie şi obligaţia participanţilor de a purta masca de protecţie, astfel încât să acopere nasul şi gura, pe toată durata de desfăşurare a acestora, de la accesul şi până la ieşirea din zonă (...) Se instituie obligativitatea purtării măştii de protecţie astfel încât să acopere nasul şi gura, de către toţi angajaţii operatorilor economici, la intrarea şi ieşirea din schimburi (...) Administratorii/proprietarii spaţiilor publice/private menţionate anterior afişează la loc vizibil informaţii privind obligativitatea purtării măştii de protecţie în spaţiile respective", se menţionează în comunicat.

Conducătorii instituţiilor/entităţilor publice din judeţul Ilfov vor asigura punerea în aplicare a prevederilor prezentei hotărâri, a mai decis Comitetul Judeţean pentru Situaţii de Urgenţă Ilfov. AGERPRES


populare
astăzi

1 BREAKING General american / „Forțele NATO ar putea captura regiunea puternic fortificată Kaliningrad a Rusiei într-un interval de timp de care nu s-a m…

2 Cine e Mihaela Rădulescu? / Speculațiile presei din Italia

3 VIDEO Schemă mai tâmpă de furt nu există / Cele 30 de mașini de la cancelaria premierului au avut consum mediu de 20 litri / 100 km

4 BREAKING Președintele României, declarații dure despre serviciile secrete într-o publicație germană

5 Uite un articol care chiar merită citit despre „Baronii Hranei”