Iohannis: Salut faptul că foarte mulți români doresc să se vaccineze. În vară e posibil să nu întoarcem la o viață normală dacă vom vaccina 60 – 70% din populație și până atunci respectăm toate restricțiile

Iohannis: Salut faptul că foarte mulți români doresc să se vaccineze. În vară e posibil să nu întoarcem la o viață normală dacă vom vaccina 60 – 70% din populație și până atunci respectăm toate restricțiile

Președintele Klaus Iohannis s spus marți că salută schimbarea de atitudine a românilor care își doresc în număr tot mai mare să se vaccineze și a precizată că, dacă până la vară se va reuși vaccinarea a 60 – 70% din populație și vor fi respectate restricțiile în vigoare, este previzibilă o revenire la normalitate.

”Atmosfera se schimbă, foarte multă lume dorește să se vaccineze. Este o schimbare pe care o salut în mod explicit, o schimbare de atitudine. În săptămânile și lunile următoare tot mai multă lume va beneficia de vaccinare”, a spus Klaus Iohannis.

Șeful statului a precizat că vaccinarea singură nu rezolvă pandemia deocamdată și a făcut apel la respectarea cu strictețe a tuturor măsurilor impuse de autorități.

”Ne dorim cu toții să ne întoarcem cât mai repede la o viață normală. Acest lucru este posibil, pe de o parte, dacă respectăm restricțiile și, pe de altă parte, dacă 60 – 70% din populație va fi vaccinată. Dacă se întâmplă asta, în această vară este posibil să ne întoarcem la o viață normală”, a subliniat președintele.

Klaus Iohannis a vizitat marţi centrele de vaccinare anti-COVID-19 de la Romexpo.


populare
astăzi

1 Corina Caragea, luată prin surprindere în vacanța din Doha: „Te măriți cu mine? Du-te dracu!”

2 CTP critică atitudinea lui Drulă după alegerile din Capitală: schimbare de ton care „dezgustă”

3 Avertismentul unui politolog / „În Federatia Rusă se înmulțesc semnele unei mobilizări generale mascate”

4 Postarea lui Tusk care a aprins X-ul: mesaj direct către Washington, devenit viral în mai puțin de o zi

5 Reuters, despre alegerile din București: „Va exista o schimbare în echilibrul de putere”