JO 2020 - Atletism: Jamaicanul Hansle Parchment, surprinzătorul campion olimpic la 110 m garduri (GALERIE FOTO)

Atletul jamaican Hansle Parchment a câştigat surprinzător titlul de campion olimpic în proba de 110 m garduri, joi, la Jocurile Olimpice de la Tokyo, în faţa marelui favorit american Grant Holloway, transmite AFP.

Parchment (31 ani) s-a impus cu timpul de 13 sec 04/100, fiind urmat de campionul mondial Grant Holloway, 13 sec 09/100, şi de un alt jamaican, Ronald Levy, 13 sec 10/100.

Holloway nu pierduse nicio cursă începând din august anul trecut şi era favorit de departe, mai ales după ce a doborât anul acesta recordul mondial indoor la 60 m garduri, ratând de puţin (o sutime de secundă) un nou record la 110 m garduri, la selecţiile olimpice americane.

Holloway (23 ani) a început bine cursa, dar a pierdut timp la ultimele două garduri, fiind depăşit de Parchment, medaliat cu bronz la JO de la Londra, în 2012.

Proba de 110 m garduri a fost dominată de Statele Unite la Jocurile Olimpice, americanii câştigând 19 din cele 28 de medalii de aur oferite până la Tokyo.