Lider UDMR REȚINUT de procurorii DNA: MITĂ de peste un milion de euro

Lider UDMR REȚINUT de procurorii DNA: MITĂ de peste un milion de euro

Alexandru Kiss (UDMR), vicepreşedintele Consiliului Judeţean Bihor, a fost reţinut marţi, 2 iunie 2015, de procurorii Direcţiei Naţionale Anticorupţie Oradea. Potrivit unor surse judiciare, acesta ar fi fost reţinut pentru o mită peste de un milion de euro.

El va fi dus în faţa magistraţilor Tribunalului Bihor cu propunere de arestare preventivă. Alexandru Kiss, unul dintre cei mai influenţi oameni politici din Bihor şi actualul vicepreşedinte al Consiliului Judeţean, este acuzat de către procurorii Direcţiei Naţionale Anticorupţie că ar fi primit mită de la Beniamin Rus, patronul firmei Selina, companie de construcţii. În acest fel, prejudiciul adus instituţiei la cârma căreia se afla ar fi de peste 8,6 milioane de euro.

Anul trecut, procurorii DNA Oradea anunţau că vicepreşedintele CJ Bihor Alexandru Kiss este cercetat într-un dosar în care este acuzat că ar fi primit 600.000 de euro mită de la Beniamin Rus, patronul firmei Selina.


populare
astăzi

1 Hopa! Ce avem noi aici? / Urmează Bolojan?

2 Luați-o și pe asta cu Grindeanu! Și judecați voi cam despre ce ar fi vorba....

3 Șeful Apelor Române dezvăluie, într-o înregistrare cu camera ascunsă, adevărul despre criza apei. Momentul care ar fi declanșat problemele

4 „Coafeza” Monica s-a ocupat de siguranța feroviară după ce a fost numită prin ordin de ministru în mandatul lui Sorin Grindeanu

5 VIDEO Trump Jr. / „Am fost la Monaco, jumătate dintre mașinile de superlux sunt ale ucrainenilor”