Malta, România și Finlanda au înregistrat în ianuarie cel mai semnificativ declin din UE al producției industriale

Malta, România și Finlanda au înregistrat în ianuarie cel mai semnificativ declin din Uniunea Europeană al producției industriale, comparativ cu luna precedentă, în condițiile în care indicatorul a crescut cu 2,1% în în zona euro și cu 1,7% în UE, arată datele publicate luni de Oficiul European de Statistică (Eurostat).

Cele mai mari creșteri ale producției industriale au fost înregistrate în Irlanda (12,7%), Estonia (4,9%), Croația (3,2%) și Germania (2,9%), iar cel mai semnificativ declin a fost raportat în Malta (minus 5%), România (minus 2,3%) și Finlanda (minus 2,1%).

Prețurile producției industriale au crescut cu 2,5% în UE și cu 2,8% în zona euro în ianuarie, comparativ cu perioada similară din 2015.

Cele mai ridicate creșteri ale producției industriale au fost înregistrate în Irlanda (42,7%), Lituania (10,5%) și Croația (9,3%), iar cel mai semnificativ declin a fost raportat în Malta (minus 8,9%), Olanda (minus 3,9%) și Finlanda (minus 1,9%).

În România, prețurile producției industriale au scăzut în ianuarie cu 1,7%, după un avans de 1,6% în decembrie.

AGERPRES


populare
astăzi

1 Hopa, ce avem noi aici, nea Ilie?

2 Așa o fi? / Să-i credem pe ruși?

3 „Dacă pierde puterea, va fi spânzurat de un stâlp de iluminat”

4 VIDEO 397 km de autostradă de la București la Pașcani pe Autostrada Moldovei?

5 Italia plătește noi milioane pentru iahtul confiscat de la oligarhul Melnicenko