Mureş: Două persoane reţinute după ce au tâlhărit un adolescent, în Reghin

Mureş: Două persoane reţinute după ce au tâlhărit un adolescent, în Reghin

Poliţiştii din judeţul Mureş au efectuat două percheziţii domiciliare într-un dosar penal privind săvârşirea infracţiunii de tâlhărie calificată şi au reţinut două persoane care sunt bănuite că au atacat un adolescent pe stradă şi i-au furat banii.

"La data de 2 septembrie, poliţiştii de investigaţii criminale din cadrul Poliţiei municipiului Reghin, sub coordonarea unui procuror din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Reghin, au desfăşurat două percheziţii domiciliare la locuinţele a două persoane bănuite de comiterea infracţiunii de tâlhărie calificată. În fapt, din cercetările efectuate de poliţiştii a reieşit că, în seara zilei de 27 august, un bărbat de 34 de ani şi un tânăr de 15 ani, ambii din Reghin, în timp ce se aflau pe o stradă din localitate, ar fi deposedat, prin întrebuinţarea de acte de violenţă, un tânăr de 15 ani, din municipiul Reghin, de suma de 600 de lei", a anunţat, joi, Inspectoratul General al Poliţiei Române, într-un comunicat de presă.

Potrivit IGPR, în urma percheziţiilor, poliţiştii au ridicat mai multe mijloace de probă, în vederea continuării cercetărilor.

"În baza probatoriului administrat, la aceeaşi dată, faţă de cei în cauză, poliţiştii au luat măsura preventivă a reţinerii pentru 24 de ore. Cercetările sunt continuate sub aspectul săvârşirii infracţiunii de tâlhărie calificată, sub coordonarea Parchetului de pe lângă Judecătoria Reghin", a precizat IGPR.

La activităţi au participat şi luptători ai Serviciului pentru Acţiuni Speciale şi jandarmi. AGERPRES


populare
astăzi

1 VIDEO Declarație de o lașitate absolută a ministrului PSD al Justiției despre porcăria făcută de „soldații partidului” la CCR

2 „Dacă, în deliberare, un judecător nu se prezintă, el este considerat demis automat” / Un profesor de drept aruncă bomba în curtea CCR

3 Asta înseamnă PSD, oameni buni...

4 „Băi, boschetarilor! Iar faceți manevre cu CCR-ul?” / Val de indignare pe contul de facebook al președintelui PSD, Sorin Grindeanu

5 Panică și răniți la bordul unui zbor Ryanair. Martorii spun că au văzut un avion de vânătoare venind din sens opus, care ar fi produs turbulenţe. „Am …