Norvegienii aruncă bomba: cine ar fi oamenii de afaceri din spatele lui Dan Șucu

Portalul norvegian de investigații Josimar ridică ipoteza potrivit căreia Dan Șucu ar reprezentat interfața unei investiții la Genova a miliardariilor Pavăl și Talpeș.

Dan Șucu

Dan Șucu

Nordicii au analizat majorarea de capital de 40 de milioane cu care Dan Șucu, specialist în domeniul mobilei, a devenit acționar majoritar la club, preluând un pachet de acțiuni de 77%.

De altfel, Șucu, deși bogat, nu este miliardar, iar averea lui se ridică probabil la aproximativ 360 de milioane de euro”, preiau tema italienii de la calciogenoa .

Potrivit site-ului norvegian, niciun om de afaceri nu ar fi dispus să riște 11% din avere pentru a cumpăra un activ cu pierderi care are nevoie de injecții frecvente și puternice de bani.

Pentru acest sezon, Genoa va trebui să angajeze în jur de 68 de milioane de euro, iar Adrian și Dragoș Pavăl (proprietarii Dedeman), precum și Florin Talpeș (fondatorul Bitdefender) ar putea face infuzia.

Fraților Dragoș și Adrian Paval și Florin Talpes au împreună portofolii în valoare totală de 4 miliarde de euro. Primii au deja angajamente în lumea fotbalului, achiziționând Bacău (club din a treia divizie a României), după ce au negociat și cu Gică Hagi să preia Viitorul. În schimb, Talpeș nu are în prezent alte roluri în fotbal.

Sursa: adevarul.ro


populare
astăzi

1 Urmează Bolojan?

2 REVOLTĂTOR Comisia Europeană cere extinderea contribuției CASS asupra pensiilor pentru a face rost de bani pentru salariile bugetarilor!

3 Întârzierea la A0 Nord / Lotul 3, finalizat abia în septembrie, ține blocat și Lotul 4

4 Înalt oficial al Guvernului Bolojan, pus sub acuzare de DNA

5 Peste 60.000 de persoane au stabilit un record la Mogoșoaia: cel mai mare festival familial din Europa de Est