Ofițer de poliție din Argeș, reținut de DNA pentru trafic de influență. Ar fi cerut 100.000 de euro pentru rezolvarea unui dosar

Ofițer de poliție din Argeș, reținut de DNA pentru trafic de influență. Ar fi cerut 100.000 de euro pentru rezolvarea unui dosar

Un ofițer de poliție judiciară din cadrul IPJ Argeș, Pascu Bogdan Robert, a fost reținut vineri, 1 august, de procurorii DNA – Serviciul Teritorial Pitești, sub acuzația de trafic de influență. Bărbatul urmează să fie prezentat Tribunalului Argeș cu propunere de arestare preventivă pentru 30 de zile.

Inculpatul este prezentat Tribunalului Argeș cu propunere de arestare preventivă. FOTO: arhivă

Inculpatul este prezentat Tribunalului Argeș cu propunere de arestare preventivă. FOTO: arhivă

Potrivit DNA, în perioada ianuarie – mai 2022, Pascu, în înțelegere cu Iancu Costinel, ofițer la Brigada de Operațiuni Speciale Pitești (aflat deja în arest în aceeași cauză), ar fi solicitat unei persoane 100.000 de euro pentru a interveni pe lângă un magistrat, conform DNA.

Cei doi ar fi promis că, în schimbul banilor, vor obține o soluție favorabilă pentru respectiva persoană într-un dosar penal în care Pascu efectua acte de cercetare.

Suma ar fi fost primită în mai multe tranșe, iar ulterior împărțită între cei doi ofițeri. În plus, aceștia ar mai fi cerut și primit 40.000 de lei și două telefoane iPhone 13.

La data de 01 august 2025, inculpatul este prezentat Tribunalului Argeș cu propunere de arestare preventivă pentru 30 de zile.

„DNA precizează că în acest caz beneficiază de sprijinul Direcției Generale Anticorupție”, a transmis DNA în comunicat.

Pascu Bogdan Robert a fost informat cu privire la calitatea sa de inculpat și la acuzațiile aduse, în conformitate cu prevederile legale.

Sursa: adevarul.ro


populare
astăzi

1 Ăsta este ministrul Apărării din România? / După ce citiți, să încercați să vă răspundeți la întrebarea despre diferența dintre USR și PSD...

2 Cifre revoltătoare / Statul plătește anual 3.140.000.000€ pensii speciale pentru care nu s-a contribuit!

3 ANAF vrea să scoată bani din „pițigoi” și „păsărici”

4 De ce devine România tot mai violentă. Explicația lui Andrei Caramitru dă fiori

5 Mihaela Bilic avertizează în privința celui mai periculos obicei alimentar al românilor: „Vai de mămăliga noastră!”