Poliţia germană se pregăteşte pentru o nouă zi de demonstraţii anticoronavirus: 2.200 de poliţişti, desfăşuraţi la Berlin

Poliţia germană se pregăteşte pentru o nouă zi de demonstraţii anticoronavirus: 2.200 de poliţişti, desfăşuraţi la Berlin

Poliţia din Berlin se pregăteşte pentru o altă operaţiune la scară largă, duminica aceasta, când sunt planificate mai multe demonstraţii ilegale împotriva măsurilor anticoronavirus, informează dpa.

"Ne concentrăm asupra districtului guvernamental, care are o importanţă simbolică", a declarat purtătorul de cuvânt al poliţiei berlineze Thilo Cablitz. În jur de 2.200 de poliţişti vor fi desfăşuraţi în capitala germană duminică, a precizat Cablitz. La fel ca sâmbătă, poliţişti din alte landuri federale vor oferi sprijin suplimentar.


Foto: (c) FILIP SINGER/EPA

Câteva mii de persoane ai ieşit pe străzi sâmbătă în capitala germană, însă cu mult mai puţine decât se estima.

Nouă demonstraţii au fost interzise de poliţie, inclusiv cea organizată de mişcarea Querdenken (Gândirea Laterală), grup format din coronasceptici, activişti de extremă dreapta şi anti-vaccinişti, pe una dintre principalele artere ale Berlinului.

Pe 29 august în urmă cu un an, demonstranţii au dat jos una dintre barierele ce împrejmuiesc clădirea Parlamentului german şi au ocupat pentru scurt timp scara din faţa intrării.AGERPRES


populare
astăzi

1 Apropo de modificarea impozitului la jocurile de noroc. Fratele Ursulei von der Leyen este președintele Superbet...

2 ALERTĂ Prăbușire fără precedent a PSD în sondaje! A scăzut sub PNL! AUR e la 40%!

3 Bravo lui! / Președintele, acuzat de CSM că a generat „un blocaj inexplicabil” în justiție pentru că nu a semnat decretele de pensionare pentru 51 de ma…

4 ALERTĂ Avertismentul pentru România al Institutului Robert Lansing în legătură cu declarațiile lui Viktor Orban

5 Proprietarul uneia din cele mai importante mine de aur din Rusia a fost arestat în propriul avion în timp ce încerca să fugă în Turcia!