România a fost învinsă de Polonia, scor 3-1, în preliminariile CM-2018

Reprezentativa României a fost învinsă de selecţionata Poloniei, scor 3-1 (1-0), sâmbătă, la Varvoşia, în etapa a şasea a grupei E de calificare la Cupa Mondială din 2018. Toate golurile polonezilor au fost marcate de Robert Lewandowski.

Lewandowski a marcat în minutele 28 (penalti), 57 şi 62 (penalti). Pentru "tricolori", Stancu a înscris în minutul 76.

1-0: Lewandowski a deschis scorul dintr-un penalti acordat pentru un fault al lui Săpunaru asupra sa.

2-0: Polonezul a înscris al doilea gol cu capul, după un corner

3-0: Lewandowski a mai transformat un penalti, acordat pentru un fault al lui Toşca la Zialinski

3-1: Stancu a marcat cu un şut din afara careului, deviat de Cionek.

Polonia: Szczęsny - Piszczek, Cionek, Pazdan, Jędrzejczyk - Mączyński (Krychowiak '44), Linetty (Milik '72) - Błaszczykowski, Zielinski (Teodorczyk '81), Grosicki  - Lewandowski. Selecţioner: Adam Nawalka

România:Tătăruşanu - Benzar, Chiricheş, Săpunaru, Toşca, Latovlevici (Grozav '60) - Stancu, Pintilii, Marin  (Hanca '79), Chipciu (Stanciu '60) - Andone. Selecţioner: Christoph Daum

Cartonaş galben: Săpunaru '28

Meciul a fost arbitrat de francezul Ruddy Buquet, ajutat de asistenţii Federic Cano şi Guillaume Debart, iar Nicolas Rainville a fost rezervă.

Înainte de startul jocului, intonarea imnului de stat al României a avut loc într-un cor de fluierături al fanilor polonezi. Imediat, alţi fani au început să aplaude pentru a nu se mai auzi fluierăturile.

3 VIDEO Priviți aceste imagini apocaliptice cu pădurea care oferea protecție militarilor ucraineni în fața dronelor rusești...

4 „Dacă voiai să câștigi nu era suficient doar să-ți petreci câteva ore cu un bărbat”

5 Expert despre porcăria comisă de E.ON: Este o înșelătorie, oamenii nu au ce să facă pentru că nu mai există concurență