Rus care lucra la o centrală nucleară, arestat în Turcia, în cadrul unei anchete privind gruparea Stat Islamic

Poliţia antiteroristă turcă a arestat un cetăţean rus care lucra la o centrală nucleară în construcţie pe coasta de sud a Turciei în cadrul unei anchete asupra grupării Stat Islamic, au anunţat marţi surse din domeniul securităţii, informează Reuters.

Politia din Turcia FOTO Shutterstock

Politia din Turcia FOTO Shutterstock

Suspectul a fost prins lucrând sub o identitate falsă la centrala nucleară Akkuyu care este construită de conglomeratul rus Rosatom în provincia mediteraneană Mersin şi a cărei construcţie este estimată la 20 de miliarde de dolari, potrivit surselor.

Un tribunal turc l-a arestat oficial pe cetăţeanul străin, a anunţat poliţia din Mersin, care nu precizează naţionalitatea suspectului şi nu dă alte detalii asupra operaţiunii.

Săptămâna trecută, ministrul de interne Ali Yerlikaya a spus că Turcia a arestat 147 de persoane suspectate de legături cu Statul Islamic, în cadrul unor operaţiuni în 33 de provincii, potrivit Agerpres.

Luna trecută, un cetăţean turc a fost ucis de doi membri înarmaţi ai Statului Islamic în biserica romano-catolică italiană Sfânta Maria din Istanbul.

Poliţia turcă a arestat două persoane suspectate de comiterea atacului.

Sursa: adevarul.ro


populare
astăzi

1 Foarte interesante amănunte...

2 Trei surori în vârstă de 12, 14 și 16 ani au sărit în gol de la etajul nouă după ce părinții le-au luat telefonul

3 Adio, leu? / Soluția neașteptată a unui economist de top pentru ca România să treacă la euro fără să mai aștepte după politicieni

4 De ce apare România pe harta ISW privind „faza zero” a operațiunilor Rusiei în Europa

5 Cum a fost păcălită afacerista din din Satu Mare să-i trimită 2,5 milioane de dolari lui Henry Eke, cunoscut în Nigeria sub porecla „Excess Money”