Statele Unite anunță expulzarea a doi oficiali ruși după ce un diplomat american a fost atacat la Moscova

Statele Unite anunță expulzarea a doi oficiali ruși după ce un diplomat american a fost atacat la Moscova

Statele Unite au expulzat doi oficiali ruși la 17 iunie, ca răspuns la un atac al unui polițist rus asupra unui diplomat american la Moscova la începutul lunii, a anunțat vineri Departamentul de Stat, informează Reuters.


"La data de 17 iunie, am expulzat doi oficiali ruși din Statele Unite ca răspuns la acest atac", a declarat reporterilor purtătorul de cuvânt al Departamentului de Stat John Kirby, refuzând să ofere mai multe detalii despre aceste expulzări.

Anterior, Kirby a declarat într-un briefing de presă că un polițist rus a atacat un diplomat american acreditat în timp ce acesta încerca să intre în complexul Ambasadei SUA din Moscova pe 6 iunie.

"Această acțiune nu a fost provocată și a pus în pericol siguranța angajatului nostru", a notat purtătorul de cuvânt, adaugă Reuters.

AGERPRES


populare
astăzi

1 Țara în care am ajuns să trăim... / Azi, afacerile familiei lui Laurențiu Blaga, șeful Agenției de Cadastru și Publicitate Imobiliară

2 Lux în Alpi, furie la Moscova. Elita Rusiei petrece în Occident, în timp ce războiul din Ucraina continuă

3 BREAKING Înregistrări secrete de la vârful conducerii americane scurse în presă

4 Un articol care dă fiori... Asta ne rezervă viitorul? Acestea sunt „binefacerile” tehnologiei?

5 Cele 3 schimbări simple de stil de viață care ar putea adăuga aproape un deceniu vieții tale, potrivit unui studiu