Summitul NATO: Aliaţii au avut o ''discuţie foarte serioasă'' cu privire la împărţirea cheltuielilor, declară Merkel

Summitul NATO: Aliaţii au avut o ''discuţie foarte serioasă'' cu privire la împărţirea cheltuielilor, declară Merkel

Liderii statelor membre ale NATO au avut o ''discuţie foarte serioasă'' cu privire la împărţirea cheltuielilor în cadrul Alianţei, a declarat joi cancelarul german Angela Merkel, după o reuniune de urgenţă cu prilejul summitului care are loc la Bruxelles, transmite dpa.

Cancelarul nu a confirmat dacă preşedintele american Donald Trump a ameninţat că SUA vor merge pe cont propriu dacă ceilalţi membri ai Alianţei nu îşi vor creşte cheltuielile de apărare, aşa cum au afirmat surse diplomatice prezente la reuniune.

''Pot doar să rezum care este rezultatul: un angajament clar al tuturor faţă de NATO şi o disponibilitate clară a tuturor de a contribui în faţa situaţiilor de securitate schimbătoare'', a declarat cancelarul german.

Trump a spus, de asemenea, că împărţirea cheltuielilor trebuie să se modifice în cadrul Alianţei, a menţionat ea.

''În ce mă priveşte, am spus foarte clar, alţii au spus şi ei foarte clar că ne aflăm pe acest drum'', a adăugat şefa guvernului german. AGERPRES


populare
astăzi

1 Adevărații șefi ai României, la ei e cheia...

2 VIDEO „Taci dracu' din gură, ești altă generație, nu vă suport” / Claudiu Bleonț și-a umilit fetița pe scenă

3 O informație care dă de gândit...

4 VIDEO Nicușor Dan a luat-o razna? Serie de gafe la dezbaterea de la TVR

5 Aceste lucruri se petrec în „curata” Germanie... La Amsterdam, unde abia poți respira pe anumite străzi din cauza „ierbii”, cum o fi?