Tătărușanu și Chiricheș, victorioși în Serie A

Fotbaliștii români Ciprian Tătărușanu și Vlad Chiricheș, integraliști, au terminat învingători duminică în Serie A cu echipele lor, Fiorentina, respectiv Napoli, în meciuri din etapa a 29-a.

Ciprian Tătărușanu

Fiorentina, cu Ianis Hagi rezervă, a învins-o cu 1-0, după un gol în ultimul minut, pe Crotone, la care Adrian Stoian a jucat tot meciul.

Vlad Chiricheș

Napoli s-a impus cu 3-2 în deplasarea de la Empoli, după ce în minutul 70 scorul era 3-0.

Lazio, cu Ștefan Radu folosit până în minutul 67, a remizat la Cagliari, scor 0-0.

Adrian Stoian

Napoli a urcat provizoriu pe locul 2, Lazio se menține pe poziția a 4-a, Fiorentina este pe locul 8. Crotone este pe locul 19, penultimul, cu șanse minime să scape de retrogradare.

Bologna — Chievo Verona 4-1
Au marcat: Simone Verdi 61, Blerim Dzemaili 72, 90, Federico Di Francesco 90+3, respectiv Lucas Nahuel Castro 40
Cagliari — Lazio 0-0

Crotone — Fiorentina 0-1
A marcat: Nikola Kalinic 90

Empoli — Napoli 2-3
Au marcat: Omar El Kaddouri 70, Massimo Maccarone 82 pen, respectiv Lorenzo Insigne 19, 38 pen, Dries Mertens 24
Penalty ratat: Dries Mertens (Napoli, 7)

sâmbătă
AC Milan — Genoa 1-0
Au marcat: Matias Fernandez 33

Torino — Inter Milano 2-2
Au marcat: Daniele Baselli 33, Afriyie Acquah 59, respectiv Geoffrey Kondogbia 27, Antonio Candreva 62

Duminică mai au loc meciurile Udinese — Palermo și AS Roma — Sassuolo.

În clasament conduce Juventus Torino, 73 de puncte, urmată de Napoli, 63 p, AS Roma, 62 p (28 j), Lazio, 57 p, Inter, 55 p, Atalanta, 55 p, Milan, 53 p, Fiorentina, 48 p etc.

AGERPRES (editor: Mircea Lazaroniu, editor online: Adrian Dădârlat)