Tenis: Ana Bogdan a obţinut calificarea în sferturi la Istanbul (WTA)

Jucătoarea română de tenis Ana Bogdan s-a calificat în sferturile de finală ale turneului WTA de la Istanbul, dotat cu premii totale de 235.238 de dolari, după ce a învins-o, joi seara, pe cehoaica Barbora Krejcikova, cu 6-3, 6-3.

Ana Bogdan (28 ani, 102 WTA) a obţinut victoria după o oră şi 21 de minute în faşa favoritei numărul cinci (25 ani, 42 WTA).

Românca s-a desprins în primul set la 3-1, adversara a făcut break (3-2), dar Ana Bogdan a jucat bine în continuare şi a dus scorul la 5-2, încheind cu 6-3. În actul secund, Bogdan a condus cu 2-0 şi 5-1, dar Krejcikova a avut o tresărire de orgoliu şi a redus ecartul, la 5-3, dar jucătoarea din Sinaia a închis conturile cu un break (6-3), la a patra sa minge de meci, sub privirile iubitului său, campionul naţional de raliuri, Simone Tempestini.

Bogdan, care a fost net superioară la ambele servicii, o mai învinsese pe Krejcikova şi anul trecut, în primul tur al calificărilor la Dubai, cu 6-4, 6-4.

Ana Bogdan şi-a asigurat un cec de 5.800 dolari şi 60 de puncte WTA, iar în sferturi o va înfrunta pe rusoaica Veronika Kudermetova, a treia favorită. Românca a câştigat toate cele trei dueluri de până acum cu Kudermetova (23 ani, 29 WTA), în 2014, la Namangan (Uzbekistan), cu 6-3, 3-6, 6-2, în optimi, în 2017, în optimi la Hua Hin (Thailanda, 125.000 dolari), cu 6-3,
6-1, şi anul anul trecut, în Fed Cup, la Cluj-Napoca, scor 6-3, 6-7 (5), 6-1.

Tot vineri, în sferturi, Sorana Cîrstea (31 ani, 67 WTA) o va întâlni pe franţuzoaica Fiona Ferro (24 ani, 57 WTA). Singurul lor duel a avut loc în 2017, în primul tur la Istanbul, românca învingând cu 6-3, 6-1.

Rezultatele înregistrate joi, în optimi:
Elise Mertens (Belgia/N.1) - Viktorija Golubic (Elveţia) 6-4, 4-6, 6-1
Veronika Kudermetova (Rusia/N.3) - Kaia Kanepi (Estonia) 6-4, 6-3
Ana Bogdan (România) - Barbora Krejcikova (Cehia/N.5) 6-3, 6-3
Fiona Ferro (Franţa) - Vera Zvonareva (Rusia) 6-3, 6-3
AGERPRES (AS-editor: Mihai Ţenea, editor online: Irina Giurgiu)

1 Dezvăluiri despre culisele unor negocieri secrete care ar fi putut termina demult războiul din Ucraina / Putin și Zelenski au fost dispuși să ia în cons…

2 Hărți care dau fiori / Victoria Rusiei în Ucraina ar avea consecințe devastatoare pentru apărarea NATO. România, printre țările aflate în pericol

3 Un text dur și fără perdea despre ce se întâmplă acum în Ucraina și în „lumea civilizată”

4 VIDEO Unde o fi plecat așa intempestiv Nicușor Dan?