Tenis: Ana Bogdan s-a calificat în turul 2 al turneului de la New Haven (WTA)

Tenis: Ana Bogdan s-a calificat în turul 2 al turneului de la New Haven (WTA)

Jucătoarea română de tenis Ana Bogdan, venită din calificări, a acces luni în turul 2 al turneului WTA de la New Haven (Connecticut), dotat cu premii totale de 710.900 dolari, după ce a trecut surprinzător de rusoaica Elena Vesnina, a cincea favorită, în două seturi, 7-5, 7-5.

Meciul, foarte disputat, cu multe ghemuri lungi, a durat două ore. Ana Bogdan are 24 de ani și este pe locul 127 în ierarhia mondială a jucătoarelor. Elena Vesnina, în vârstă de 31 de ani, este locul 18 WTA.

Vesnina a învins-o anul acesta pe Bogdan, în primul tur la Australian Open, cu 7-5, 6-2.

Pentru calificarea în optimi de finală, Bogdan a obținut un cec de 10.690 dolari și 80 de puncte WTA.

Ea va juca în turul următor cu învingătoarea dintre ucraineanca Lesia Țurenko (30 WTA) și jucătoarea belgiană Kirsten Flipkens (76 WTA), ultima fiind și ea o jucătoare venită din calificări.

La New Haven, principalele favorite la dublu sunt Monica Niculescu și indianca Sania Mirza, care vor juca în primul tur cu perechea Eugenie Bouchard (Canada)/Sloane Stephens (SUA).

Raluca Olaru joacă alături de ucraineanca Olga Savciuk, urmând să înfrunte învingătoarele din meciul Gabriela Dabrowski (Canada)/Yifan Xu (China/N. 4) — Andreja Klepac (Slovenia)/María José Martínez Sánchez (Spania).

AGERPRES (editor: Mircea Lazaroniu, editor online: Anda Badea)


populare
astăzi

1 VIDEO „Era unul dintre foarte puținii oameni pentru care aș fi pus capul jos” / Radu Paraschivescu, despre prietenia pierdută cu Lia Savonea

2 „Asta e tot ce vreau eu”. Reacția virală a unei mame filipineze din România a emoționat internetul

3 Președintele Expert Forum, despre referendumul propus de Nicușor Dan pentru magistrați: „Catastrofală idee”

4 Care a fost cel mai dorit loc de muncă în România în 2025. Top 3 cele mai căutate joburi și ce salarii oferă

5 Directorul Serviciului Național de Informații al SUA neagă relatările despre intențiile lui Putin de a ocupa întreaga Ucraină și părți din Europa