Tenis: Openul Australiei - Angelique Kerber, deținătoarea titlului, eliminată în optimile de finală

Jucătoarea germană de tenis Angelique Kerber, deținătoarea titlului și numărul unu mondial, a fost eliminată în optimile de finală ale Openului Australiei, fiind învinsă în două seturi, 6-2, 6-3, de americanca Coco Vandeweghe (locul 35 WTA), duminică la Melbourne.

Anul trecut, Kerber a produs surpriza competiției de la antipozi, reușind să câștige primul turneu de Mare Șlem din cariera sa, după ce a învins-o în finală pe Serena Williams.

De nerecunoscut în partida cu Vandeweghe, germanca a fost complet dominată de jocul agresiv al americancei care o va înfrunta în sferturile de finală pe spaniola Garbine Muguruza, favorita numărul 7, cea care a învins-o pe ultima reprezentantă a României rămasă în cursă, Sorana Cîrstea, de care a dispus cu 6-2, 6-3, într-o altă partidă din optimi disputată duminică.

Rezultate — optimi de finală:
Venus Williams (SUA/N.13) — Mona Barthel (Germania) 6-3, 7-5
Anastasia Pavliucenkova (Rusia/N.24) — Svetlana Kuznețova (Rusia/N.8) 6-3, 6-3
Coco Vandeweghe (SUA) — Angelique Kerber (Germania) 6-2, 6-3
Garbine Muguruza (Spania/N.7) — Sorana Cîrstea (România) 6-2, 6-3

AGERPRES (editor: Mihai Dragomir, editor online: Anda Badea)

3 Prima intoxicare aruncată pe piață de Antena 3, un sondaj realizat de fostul ginere al lui Dan Voiculescu

4 STENOGRAME „Eugen Mîrtz i-a inoculat victimei ideea că prin sexul anal a salvat-o de la moarte deblocându-i o chakră ce controlează punctele vitale”

5 Da, are 60 de ani și s-a calificat la concursul național de frumusețe Miss Argentina...