Tenis: Patricia Ţig o elimină pe principala favorită, Anastasija Sevastova, şi se califică în sferturi la BRD Bucharest Open

Jucătoarea română Patricia Ţig, venită din calificări, a realizat surpriza în optimile turneului BRD Bucharest Open, eliminând-o pe campioana en titre şi principala favorită, letona Anastasija Sevastova, scor 6-2, 7-5, şi calificându-se în sferturile de finală.

Ţig şi-a luat revanşa după înfrângerea suferită în singura întâlnire cu Anastasija Sevastova, în 2016, tot la BRD Bucharest Open, când era eliminată în optimi (scor 6-2, 6-2). Acum, jucătoarea în vârstă de 24 de ani, care nu are loc în clasamentul WTA, a avut nevoie de 1 oră şi 39 de minute pentru a câştiga în faţa numărul 11 mondial.

Patricia Ţig este a doua jucătoare română care se califică în sferturi după Irina Begu , cea care, miercuri, a trecut în optimi de slovena Kaja Juvan. Cea de-a treia jucătoare română rămasă în competiţie în proba de simplu, Jaqueline Cristian, joacă, joi seara, împotriva kazahei Elena Rîbakina în optimi.

În sferturi, Ţig o va avea ca adversară pe cehoaica Kristyna Pliskova, cap de serie numărul opt.

Prin calificarea în sferturile de finală, Patricia Ţig şi-a asigurat 5.900 de dolari şi 78 puncte WTA. AGERPRES (editor: Marius Ţone, editor online: Gabriela Badea)